Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Słodziki, których lepiej nie używać
O tym, że cukier jest niezdrowy słyszymy bardzo często. Wiadomo, że od jego nadmiaru można utyć lub zachorować na jedno z wielu schorzeń związanych z podwyższonym poziomem glukozy we krwi czy nadwagą. Niestety większość z nas preferuje smak słodki i bez niego nie może wytrzymać. Dlatego sięgamy po mniejsze zło – słodziki. Warto jednak wiedzieć, że słodzik słodzikowi nie równy i wśród dostępnych substancji słodzących są też takie, których lepiej nie używać.
Aspartam To jedna z najczęściej stosowanych substancji słodzących dodawanych do gotowych produktów spożywczych. Jest to sztuczny środek słodzący około 200 razy słodszy aniżeli zwykły cukier. W przemyśle spożywczym oznaczany jest symbolem E 915. Ponieważ niemal nie ma kalorii dodawany jest do produktów dietetycznych takich jak jogurty czy napoje. Można go znaleźć również w przeróżnych chrupiących przekąskach. Niestety aspartam poza swoimi niewątpliwymi zaletami ma też wiele wad. Podczas jedzenia produktów dosładzanych tą substancją wzmaga się apetyt, co sprawia, że sięgamy po kolejną porcję. Ponadto zdaniem specjalistów aspartam to substancja, która spożywana w nadmiarze może wywołać lub zaostrzyć przebieg chorób związanych z układem nerwowym takich jak stwardnienie rozsiane, epilepsja czy syndrom chronicznego zmęczenia. Cyklaminian To bezkaloryczna substancja słodząca, która jest niemal 35 razy słodsza aniżeli cukier. W składzie produktów spożywczych oznaczana jest symbolem E952. Substancja ta pojawia się najczęściej w napojach, słodyczach oraz wypiekach. Brak kalorii w przypadku cyklaminianu to jednak nie najlepsza wiadomość. Substancja ta działa uzależniająco. Osoby sięgające po artykuł z dodatkiem tego słodzika często dosładzają niemal wszystkie potrawy. To w efekcie prowadzi do nadwagi i schorzeń z nią związanych. Fruktoza To trzeci słodzik, którego lepiej unikać, aczkolwiek nie jest to łatwe. Fruktoza, albo inaczej cukier owocowy, to substancja pochodząca z natury. W produktach spożywczych kryje się pod nazwą syropu fruktozowo-glukozowego. Najczęściej dodawana jest do napojów, lodów, deserów, galaretek itp. Pomimo, że jest to substancja pochodzenia naturalnego jest bardzo szkodliwa dla naszego organizmu, gdyż zjadamy jej stanowczo za dużo, co z kolei skutkuje otyłością brzuszną, cukrzycą typu II czy chorobami serca. Unikanie cukru w diecie za wszelką cenę nie zawsze wychodzi nam na zdrowie. Zanim wybierzesz słodzik do herbaty czy kawy dobrze się zastanów czy nie lepiej pić napój bez dosładzania. Warto też sprawdzać etykiety kupowanych produktów spożywczych i wybierać te bez sztucznych substancji słodzących.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Ból brzucha i gorączka – co oznaczają te objawy?
Ból brzucha i gorączka to dość powszechne objawy, które występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Pojawiające się sporadycznie i oddzielnie zwykle nie stanowią powodu do niepokoju – mogą być symptomem przejedzenia i niestrawności (w przypadku bólu brzucha) czy też sezonowej infekcji (w przypadku podwyższonej temperatury). W pewnych okolicznościach wymagają jednak konsultacji z lekarzem. Sprawdź, kiedy z bólem brzucha i gorączką trzeba udać się do specjalisty.
Co daje przyjmowanie kolagenu?
Przyjmowanie kolagenu może mieć wiele korzyści dla naszego organizmu. Kolagen jest jednym z najważniejszych białek występujących w naszym ciele i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów, kości i włosów. W tym artykule dowiesz się, jakie są główne zalety przyjmowania kolagenu i dlaczego warto go uwzględnić w swojej codziennej diecie.
Zdrowa stopa, szczęśliwe dziecko. Jak dobierać obuwie dla maluchów?
Chwila, gdy dziecko stawia swoje pierwsze kroki, to przełomowy i długo wyczekiwany przez rodziców moment. Kiedy maleństwo uczy się korzystać ze swoich stópek, czas wyruszyć po buty. W związku z tym w dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem niezwykle istotnym dla każdej mamy i każdego taty – prawidłowym doborem obuwia dla małych dzieci. Oto kilka wskazówek, które warto znać!