Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Wytworny kominek w eleganckim lofcie
Początek mody na aranżację dawnych magazynów i hal w otwarte, pełne przestrzeni nowoczesne mieszkania sięga lat 50-tych ubiegłego wieku. Bardzo szybko tego typu nieruchomości przyciągnęły do siebie artystów, działaczy społecznych, restauratorów oraz osób poszukujących alternatywnych, niebanalnych rozwiązań architektonicznych.
I chociaż lofty swoje powstanie zawdzięczają tak naprawdę biedzie (przerobienie otwartej przestrzeni pod wielkim dachem nie wymagało wielkich nakładów finansowych i jednocześnie umożliwiało szybkie i częste zmiany planów przestrzennych oraz dekoracji), to z czasem stały się synonimem zamożności, luksusu oraz szeroko pojętej niezależności. Dzisiaj zakup loftu w dobrej cenie, którego powierzchnia mieszkalna często przekracza ponad dwieście metrów kwadratowych, graniczy z cudem. Na tego typu nieruchomości mogą pozwolić sobie jedynie zamożni klienci. Na szczęście w naszym kraju sytuacja wygląda nieco inaczej.
Przemysłowa estetyka
Pierwsze lofty zaczęły powstawać w wielkich miastach, np. w Londynie i Nowym Jorku, jednak do Polski zawitały zaledwie kilka lat temu – tutaj prym wiodła Łódź oraz miasta Górnego Śląska, gdzie można znaleźć sporą liczbę opuszczonych hal, magazynów oraz opustoszałych biurowców. Lofty umożliwiają wręcz nieograniczone możliwości adaptacyjne mieszkania, jednak w określonej, przemysłowej scenerii. Duże okna, stalowe elementy, kraty oraz rury nie są ukrywane, lecz wręcz eksponowane. Bardzo często właściciele świadomie podkreślają swoistą brzydotę pomieszczeń, chcąc w ten sposób wyróżnić wizualnie nie tylko swoje mieszkanie, ale symbolicznie podkreślić swoją indywidualność. Błędem jest łączenie w jednym pomieszczeniu kilku stylów, ponieważ nie tylko tworzą wrażenie chaosu i nieładu, ale przede wszystkim niszczą surowy charakter pomieszczenia. Bardzo dobrze wkomponowuje się tu aranżacja kolonialna (meble w odcieniach beżu i brązu) oraz styl rustykalny (ceramiczne oraz żelazne dodatki). W przypadku loftu bezwzględnie należy zrezygnować z elementów kwiatowych – ich miejsce powinny zająć wstawki geometryczne.Rozwiązanie zawsze na czasie
Postindustrialna aranżacja mieszkania łączy w sobie prestiż, niebanalność w wyborze dodatków oraz starannie przemyślaną kompozycję przestrzenną. To doskonała alternatywa dla osób ceniących sobie oryginalne rozwiązania aranżacyjno-dekoratorskie, w których każdy szczegół współgra z poszczególnymi elementami mieszkania, takimi jak meble, obrazami na ścianach oraz stalowymi elementami okien i drzwi. Jednocześnie zbyt duża ilość dodatków może sprawić, iż mieszkanie będzie dość przytłoczone, pozbawione charakterystycznego, surowego klimatu. Bardzo ważna jest umiejętność podkreślenia postindustrialnych cech przestrzeni z nowoczesnymi rozwiązaniami grzewczymi. Współczesne rozwiązania grzewcze pozwalają na modernizację pomieszczenia uwzględniając kwestie ekologiczne oraz ekonomiczne, jednocześnie nie psując wrażeń estetycznych. Można zdecydować się na tradycyjną, dyskretną instalację ogrzewania w postaci kaloryferów i grzejników elektrycznych lub postawić na montaż kominka. Wszak ciepło jest tym elementem, jaki łączy i zbliża do siebie ludzi – a wynika to z wielowiekowej tradycji, kiedy kominek był centralnym punktem domu. Smukły, surowy kominek nie tylko będzie stanowił element dekoracyjny, ale także pełnił funkcje grzewczą.Nowoczesny kominek – funkcjonalność i design
Tak naprawdę bardzo wiele zależy od tego, gdzie zostanie zamontowany kominek i jaki model wybierze właściciel mieszkania. Z jednej strony źle zlokalizowany może zostać niezauważony lub wręcz przeciwnie, swoim topornym, ciężkim wyglądem może przytłoczyć i zdominować mieszkalną przestrzeń. Dedykowany do postindustrialnych wnętrz kominek wolnostojący wykonany jest z blachy, żelaza lub stali idealnie wpasowującej się w przemysłowy klimat. Dobrze komponują się tu tradycyjne kozy, jakie można ustawić na centralnym punkcie loftu. Tego typu rozwiązanie będzie stanowić nie tylko interesujący design wnętrza, ale także pełnić pragmatyczną rolę domowego ogniska. Warto zastanowić się nad wyborem zabudowanego kominka, którego obudowa z cegieł lub elementów przypominających stal będzie komponować się z surową przestrzenią. Jednym z renomowanych producentów zajmujących się montażem kominków jest firma Kratki. W jej ofercie można znaleźć nie tylko nowoczesne kominki, ale również ekologiczne i wysoce wydajne wkłady kominowe, ramy stalowe z prostymi frontem, dystrybutory do grawitacyjnego rozprowadzania gorącego powietrza, a także liczne akcesoria (m.in. grzebacze, kosze na drewno, osłony przed ogniem). Nominalna moc grzewcza takiego nowoczesnego kominka wynosi około 80-90% co w praktyce oznacza, iż będzie można swobodnie ogrzać całe pomieszczenie, nie obawiając się zwiększonych kosztów na samo ogrzewanie loftu. Warto mieć na względzie, iż podobnie jak samo mieszkanie, tak i kominki można zaprojektować na specjalne zamówienie, dopasowując je do nietuzinkowego mieszkania lub niewielkiego biura.Tradycyjny biurowiec jest passe!
Wyrastające jak grzyby po deszczu nowoczesne biurowce przestały być atrakcyjne dla firm, bowiem zaczęły przypominać wielkie, pozbawione klimatu pomieszczenia. Bardzo modne jest wykupywanie wielkopowierzchniowych loftów i przerabianie ich na prywatne pomieszczenia pracownicze. W takim przypadku kominek idealnie sprawdzi się w przemysłowym wnętrzu, gdzie prócz komputerowych biurek i pokoju szefa bardzo często znajduje się miejsce na coś przytulnego, wręcz domowego, nadającego pomieszczeniu swojskości i bliskości. Niewielka koza, kilka paprotek ustawionych koło metalowym krat przy oknach oraz obrazy z optymistycznymi cytatami mogą znacząco odmienić oblicze tradycyjnego, pozbawionego charakteru biura.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Styl loftowy - surowy urok i funkcjonalność
Marzysz o wnętrzu, które emanuje surowością i industrialnym urokiem? Styl loftowy, nazywany również stylem industrialnym, może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. W tym artykule dowiesz się, jak urządzić swoje mieszkanie w stylu loftowym, aby stworzyć nowoczesne i funkcjonalne wnętrze.
Tak ekspresowo rozpalisz ogień w kominku. Trik, którego każdy potrzebował!
Kominek to nie tylko doskonałe źródło ciepła, ale także miejsce, które tworzy przytulną i relaksującą atmosferę w domu. Rozpalenie ognia w kominku może jednak sprawić pewne trudności, szczególnie jeśli drewno, które mamy do dyspozycji, jest wilgotne lub ma trudności z zapłonem.
Jak skutecznie wyczyścić kominek?
Kominek to piękna ozdoba pomieszczeń domowych, ale też wydajne źródło ciepła, gwarantujące optymalne warunki termiczne we wnętrzu. Aby działał skutecznie i z optymalną sprawnością, trzeba jednak o niego odpowiednio dbać, w tym przeprowadzać regularne czyszczenie. Jak często należy czyścić kominek i przewód kominowy? Jak powinien przebiegać proces czyszczenia oraz jakich akcesoriów użyć, by usunąć popiół i sadzę? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.