Płonący kominek domowy
Materiał partnera

Jak skutecznie wyczyścić kominek?

Kominek to piękna ozdoba pomieszczeń domowych, ale też wydajne źródło ciepła, gwarantujące optymalne warunki termiczne we wnętrzu. Aby działał skutecznie i z optymalną sprawnością, trzeba jednak o niego odpowiednio dbać, w tym przeprowadzać regularne czyszczenie. Jak często należy czyścić kominek i przewód kominowy? Jak powinien przebiegać proces czyszczenia oraz jakich akcesoriów użyć, by usunąć popiół i sadzę? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.
Reklama

Czyszczenie kominka – czemu jest tak istotne?

Regularne czyszczenie kominka i przewodu kominowego ma olbrzymie znaczenie. Dlaczego? Z jednej strony wpływa na estetykę przestrzeni wokół paleniska. Nieusuwany popiół wysypuje się, pył unosi się w powietrzu i osiada na domowym wyposażeniu. Wszystko w pobliżu kominka jest brudne. Jeśli sadza i popiół nie są usuwane, z czasem ich warstwa utrudnia korzystanie z urządzenia grzewczego oraz zmniejsza jego wydajność. W efekcie trzeba spalać więcej drewna, by uzyskać odpowiedni komfort cieplny. Co więcej, odkładająca się w kominie sadza niekiedy potrafi się zapalić. Temperatura w przewodzie bywa wówczas na tyle wysoka, że nieraz dochodzi do pęknięcia konstrukcji i zajęcia się budynku ogniem.

O czym jeszcze trzeba koniecznie pamiętać? Jeśli sadza zablokuje choćby częściowo dopływ powietrza do kominka, może dojść do wydzielania toksycznego tlenku węgla (czadu), który jest niezmiernie groźny dla człowieka i może doprowadzić nawet do śmierci.

Reklama

Z tych też względów regularne czyszczenie kominka i przewodu kominowego to wręcz konieczność – dla przyjemności i pełnego bezpieczeństwa wszystkich domowników.

Kiedy trzeba czyścić kominek i przewód kominowy?

To jak często należy czyścić kominek zależy oczywiście od częstotliwości używania go oraz typu stosowanego opału. Przyjmuje się, że sadzę i popiół z wnętrza wkładu kominkowego należy usuwać co kilka dni, przy regularnym rozpalaniu.

Nie zapominajmy też o konieczności czyszczenia przewodu kominowego, co regulują przepisy prawa, w tym Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów.

Reklama

Zgodnie z jego treścią, jeśli urządzenie grzewcze jest opalane paliwem stałym (np. drewnem), wówczas przewód kominowy należy czyścić z sadzy cztery razy do roku. Co najmniej dwa razy do roku usuwa się zanieczyszczenia z kominów podłączonych do urządzeń zasilanych paliwem ciekłym i gazowym. Dodatkowo należy przynajmniej razu do roku zlecić dokonanie inspekcji drożności przewodów kominowych, co przeprowadza upoważniony specjalista.

Jak prawidłowo czyścić różne rodzaje kominków?

Sposoby czyszczenia kominków dostosowuje się do konkretnego typu urządzeń grzewczych, które można znaleźć choćby w TrendKominki.

Jak czyścić kominek? Podstawą zawsze jest usunięcie popiołu z wkładu. Później należy dokładnie wyczyścić ścianki. Do kominka z płaszczem wodnym używa się szczotki, podobnie czyści się wnętrza kominków żeliwnych i ruszty.

Reklama

Do opróżniania popielników przydaje się odkurzacz do kominków, ułatwiający sprawne zebranie całego pyłu.

Jeśli na ścianach kominka lub na szybie pojawiła się warstwa klejącej sadzy, najlepiej usunąć ją z pomocą specjalnych preparatów w płynie bądź w piance. Ewentualnie można przygotować domową miksturę z wody, amoniaku, octu, którą spryskuje się szybę. Po kilku minutach usuwa się sadzę z pomocą wilgotnej szmatki. Zdecydowanie lepiej unikać twardych gąbek lub szczotek, które łatwo mogłyby porysować powierzchnię szkła.

Obudowy kominków najczęściej wymagają tylko wytarcia kurzu i pyłu z pomocą wilgotnej szmatki. Jeśli jednak pojawiły się na nich uciążliwe zabrudzenia, należy użyć szczotki i wody z detergentem. W przypadku kominków kamiennych, w tym marmurowych, ważne jest zastosowanie odpowiednich preparatów pielęgnujących do czyszczenia i nabłyszczania powierzchni.

Bezpieczny i piękny kominek w domowych wnętrzach

Regularne czyszczenie kominka i przewodu kominowego jest ważne dla sprawności urządzenia grzewczego, bezpieczeństwa domowników oraz estetyki pomieszczenia. Warto zatem dbać o to systematycznie, by kominek na długie lata zachował optymalne parametry, a korzystanie z niego było naprawdę przyjemne i nie zagrażało zdrowiu użytkowników.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama