Chłodnik z młodych buraczków — lekka zupa z wiosennych warzyw
Do przeczytania w ok. 2 min.
Chłodnik z młodych buraczków, czyli chłodnik litewski
Wielu z nas zna ten chłodnik jako chłodnik litewski. Prawdopodobnie historia tej potrawy sięga czasów, kiedy Wielkie Księstwo Litewskie było częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przenikanie się tradycji kulinarnych to proces, który naturalnie zachodzi między różnymi kulturami, dlatego chłodnik z buraczków na dobre zakorzenił się w polskiej tradycji kulinarnej. Obecnie najczęściej podajemy go z jajkami na twardo, ale jeszcze przed II wojną światową obowiązkowymi dodatkami do zupy było zimne pieczyste z drobiu lub cielęciny i szyjki rakowe. Oto klasyczny przepis na polski chłodnik litewski.
Składniki na chłodnik z buraczków
1 pęczek młodych buraczków z liśćmi i łodygami (botwinki)
1 pęczek szczypiorku
½ pęczku młodego koperku
1 pęczek rzodkiewki
1 zielony ogórek
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka octu winnego
500 ml jogurtu naturalnego lub kefiru
2 jajka gotowane na twardo
Sól, pieprz i cukier do smaku
Jak przygotować wiosenny chłodnik?
Buraczki myjemy i odcinamy liście (możemy wykorzystać je do wiosennej sałatki). Buraczki razem z łodygami wrzucamy do wrzącej, osolonej wody z octem winnym i gotujemy ok. 10 minut.
Ugotowane buraczki z łodygami odcedzamy, studzimy i kroimy w drobną kostkę. Warto zastawić trochę wody z gotowania buraczków.
Rzodkiewki myjemy, odcinamy liście (możemy przygotować z nich pesto) i kroimy w kosteczkę lub trzemy na tarce od dużych oczkach.
Podobnie postępujemy z ogórkiem. Jeżeli ogórek ma cienką skórkę, kroimy go w całości. Jeżeli skórka jest gruba, najpierw ogórka obieramy.
W naczyniu mieszamy pokrojone warzywa i dodajemy do nich posiekany koperek i szczypiorek. Wszystko zalewamy jogurtem naturalnym lub kefirem.
Zupę doprawiamy zmiażdżonym czosnkiem, solą, pieprzem i cukrem. Wstawiamy do lodówki na minimum godzinę.
Jeżeli chłodnik jest zbyt gęsty, możemy rozrzedzić go wodą, która pozostała z gotowania buraczków. Możemy również dolać trochę mleka lub wody źródlanej. Gotowy chłodnik możemy podawać z jajkami ugotowanymi na twardo, ale także z zimnym mięsem drobiowym lub cielęciną. Tradycyjne, przedwojenne przepisy na chłodnik zalecały podawanie tej eleganckiej zupy z szyjkami rakowymi.