Ciągle masz ochotę na słodkości? To candida!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Czym właściwie jest candida?
To rodzaj grzyba, który zamieszkuje w naszym przewodzie pokarmowym, a także na skórze czy błonach śluzowych. Gdzie więc pojawia się problem? W momencie, kiedy dochodzi do przerostu tego grzyba – komórki candidy wywołują zaburzenia w naszym organizmie, a konkretnie – flory bakteryjnej. Można powiedzieć, że to ona przejmuje nad nami władzę i podpowiada, co chcemy zjeść.
Czym się objawia?
Candida przejawia się wieloma objawami. Oto niektóre z nich:
- słodkie zachcianki,
- nerwowość w przypadku niezaspokojenia słodkich przyjemności dla podniebienia,
- częste bóle głowy,
- uczucie zmęczenia,
- drażliwość, wahania nastroju,
- wysuszona skóra,
- trądzik i wysypka,
- łupież,
- infekcje grzybicze,
- wzdęty brzuch
Konsekwencje candidy
Powszechnie przyjmuje się, że po kilku latach występowania tego grzyba, możemy spodziewać się wystąpienia wszelkich chorób immunologicznych. Grzyb posiada liczne toksyny, które uszkadzają również błonę śluzową naszego jelit cienkiego, czego efektem jest podatność na szkodliwych substancji. W niektórych przypadkach może również dojść do problemów trawiennych, a także z trudnościami przy wchłanianiu składników odżywczych.
Candida wywołuje również zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego. Uważa się ją za sprawcę spadku stężenia cukru we krwi. Candida może przejąć nad nami kontrolę i po cichu podpowiadać, co mamy jeść. Jej główną pożywką jest cukier, dlatego też przyjmuje się, że nasza nieustanna ochota na coś słodkiego ma ścisły związek z obecnością tego grzyba w naszym organizmie.