Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Co robić, jak rozpocznie się wojna? Musisz to wiedzieć

W obliczu coraz trudniejszej sytuacji geopolitycznej coraz więcej osób obawia się włączenia Polski w obszar działań zbrojnych. Gdyby taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce, warto zastosować się do kilku istotnych wskazówek, które pomogą nam przetrwać konflikt.

Czy grozi nam trzecia wojna światowa?

Eksperci mają podzielone opinie dotyczące wybuchu globalnego konfliktu. Zdaniem geopolityka Jacka Bartosiaka, Putin przyparty do muru, może być skłonny użycia broni jądrowej wobec państwa NATO. Może dojść również do nalotów, czy ataków rakietowych na największe miasta.

Po drugiej stronie sytuują się: ekspert ds. wojskowości Jarosław Wolski, oraz były dyplomata i obecny publicysta Onetu Witold Jurasz. Ich zdaniem ryzyko wybuchu III wojny światowej nie jest wysokie, ale nie jest to niemożliwe. Znacznie bardziej prawdopodobne są jednak ataki terrorystyczne na infrastrukturę krytyczną np. elektrownie w Polsce, dlatego wielu ekspertów ostrzega, że może dojść do nawet kilku dniowych blackoutów — czyli braku wody lub prądu. Warto zabezpieczyć się już teraz i mieć w domu dobrą latarkę, powerbank, trochę gotówki oraz zapas wody i suchego prowiantu.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Co robić, jak rozpocznie się wojna?

Gdyby jednak doszło do globalnego konfliktu, a Polska znalazła się w stanie wojny, warto już wcześniej wiedzieć, jak należy postępować, aby ocalić swoje życie.

  1. Miej wcześniej zatankowany samochód, miejsce, gdzie możesz się udać oraz przygotowany plecak z najważniejszymi rzeczami — możesz włożyć tam wodę, zapas suchego jedzenia na kilka dni, scyzoryk, latarkę, ubranie i bieliznę na zmianę, radio, apteczkę i pieniądze. Warto mieć różną walutę — w przypadku gdybyśmy byli zmuszeni uciekać z naszego państwa.
  2. W przypadku zagrożenia — nie działaj na własną rękę, lecz stosuj się do poleceń służb. Słuchaj na bieżąco komunikatów w radio i postępuj zgodnie z zaleceniami służb mundurowych i władz cywilnych.
  3. W sytuacji ostrzałów rakietowych — udaj się do schronu (najczęściej jest nim metro). Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz schować się w garażu podziemnym — ale tylko wtedy, jeśli jego konstrukcja jest do tego przystosowana — ma kilka wyjść i jest w stanie wytrzymać zawalenie się budynku.
  4. Jeśli zobaczysz wroga — nie walcz z nim, lecz powiadom odpowiednie służby. Doświadczenie różnych konfliktów zbrojnych pokazuje, że od prowadzenia wojny są specjaliści, a nie cywile.
  5. Zawsze staraj się zachować trzeźwy umysł, nie panikuj i reaguj na pojawiające się niebezpieczeństwo.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł