tankowanie samochodu
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak oszczędzać benzynę? O tym na pewno nie pomyślałaś

Przejdź do galerii zdjęć
W wyniku rosnącej inflacji spowodowanej wojną w Ukrainie i czynnikami wewnętrznymi, na stacjach benzynowych znów obserwujemy rosnące ceny paliw. Każdy z nas tankując obecnie samochód, musi mocno trzymać się za kieszenie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przedstawiamy państwu najlepsze sposoby na to, aby w skuteczny sposób oszczędzać paliwo.
Reklama

Jak oszczędzać paliwo? Najlepsze sposoby

Istnieje kilka sprawdzonych sposób na to, aby w znaczący sposób obniżyć poziom spalania samochodu, a co za tym idzie mniej wydawać na benzynę i inne paliwa. Stosując te poniższe, proste rady, możesz obniżyć spalanie nawet o 33 proc.

  1. Rozsądnie używaj klimatyzacji i ogrzewania. Jeśli na dworze jest bardzo gorąco, koniecznie próbuj parkować swój samochód w cieniu, dzięki czemu temperatura wewnątrz auta nie będzie tak wysoka, a ty będziesz mógł zmniejszyć klimatyzację. Przed wejściem do samochodu, warto otworzyć okno, dzięki czemu temperatura się obniży. Jeśli chodzi o ogrzewanie, nie rozbieraj się do podkoszulka, tylko załóż kurtkę lub sweter i nie nastawiaj ogrzewania na 22 stopnie.
  2. Nie transportuj niepotrzebnych rzeczy. Każdy ciężar zwiększa spalanie. Jeśli więc wozisz niepotrzebnie rower, narty i inne rzeczy, których nie używasz cały czas, twoje spalanie na pewno nie będzie niskie.
  3. Staraj się jechać z równomierną prędkością. Najniższe spalanie otrzymany wtedy, gdy będziemy jechać ze stałą prędkością 80-90 km/h. Pomocne w utrzymaniu prędkości jest używanie tempomatu.
  4. Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze. Jeśli widzisz, że za chwilę zapali się czerwone światło, a ty nie zdążysz przejechać, zwolnij już wcześniej i staraj się hamować silnikiem, spokojnie redukując poszczególne biegi.
  5. Zmieniaj bieg na wyższy, gdy obroty będą osiągać od 1800 do 2500. Ekonomiczna jazda i oszczędne korzystanie z pedału gazu z pewnością sprawi, że spalanie twojego samochodu będzie niższe.
  6. Zadbaj o odpowiednie opony. Jeśli opony będą wyjeżdżone, a ciśnienie wewnątrz nich będzie zbyt niskie lub wysokie, będzie to czynnikiem, który nie dość, że będzie mieć istotny wpływ na Twoje bezpieczeństwo, to także i na stopień spalania.
paliwo - benzyna
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Ile obecnie kosztuje paliwo?

Reklama

Ceny benzyny znów rosną i osiągają coraz wyższe wartości. W tym tygodniu za popularną 95 trzeba zapłacić już od 6,89 do 7,11 zł. To spory wzrost. Jeszcze dwa tygodnie temu cena benzyny kosztowała nawet 6 zł z groszami.

Za PB 98 trzeba będzie zapłacić od 7,61 do 7,79 zł. Olej napędowy kosztuje natomiast ponad 8 złotych — z uwagi na fakt, że wcześniej w większości sprowadzano go z Rosji. Gaz kosztuje od 3,09 do 3,19 zł.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: jak oszczędzać na prądzie
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama