Czosnek zdrowy na wszystko. Dlaczego warto go jeść codziennie?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Czosnek to najzdrowszy antybiotyk
Najlepszym sposobem na uciążliwe przeziębienie jest po prostu zjedzenie kilku ząbków czosnku. Zawierają one w swym składzie szczególną substancję — allinę, która działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne i zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnych antybiotyków substancja zabija tylko szkodliwe dla naszego organizmu bakterie. Warto zauważyć, że allina traci swoje cenne właściwości przy gotowaniu i pieczeniu, dlatego czosnek najlepiej spożywać surowy.
Badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie czosnku zmniejsza ryzyko zachorowania na salmonellę, paciorkowce i gronkowce, a także chroni przed patogenami odpowiadającymi za gruźlicę, czerwonkę, kandydozę i opryszczkę.
Zdrowotne właściwości czosnku
Doskonale wiemy, że czosnek podnosi odporność i pomaga skrócić czas trwania przeziębienia. Okazuje się jednak, że regularne spożywanie czosnku ma również wiele innych cennych walorów zdrowotnych, o których powszechnie się nie mówi.
- Wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi.
- Zmniejsza poziom cukru w organizmie.
- Wspomaga procesy trawienne.
- Oczyszcza organizm z toksyn.
- Wzmacnia kości.
- Zapobiega infekcjom dróg moczowych.
- Obniża poziom cholesterolu.
- Chroni przed demencją.
- Zmniejsza ryzyko zachorowanie na nowotwory o 20 proc.
Zdaniem dietetyków dziennie można jeść 2 – 5 g surowego czosnku, czyli od 1 do 3 ząbków. Przekroczenie zalecanej dawki może skutkować różnymi dolegliwościami takimi jak skurcze żołądka, bóle brzucha, biegunki, bóle głowy i zwiększona produkcja gazów.