Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Detoks od technologii. Kiedy przeprowadzić cyfrowe odtruwanie?

W dobie XXI wieku coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie detoksu od technologii — czyli rezygnacji z używania telefonów, komórek i tabletów przed dłuższy czas. Dzisiaj, gdy telefony, tablety i komputery nieustannie nas otaczają, warto przeprowadzić detoks od technologii, który może mieć bardzo pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia.

Detoks od technologii

Z badań jasno wynika, że internet stał się przedłużeniem naszych zmysłów. Budzimy się rano i dzień zaczynamy od sprawdzenia Facebooka, Twittera i Instagrama. Następnie, wchodzimy na maila, odpisać na ostatniego maila. Jemy śniadanie, słuchając wiadomości internetowych, a potem często siadamy do komputera, żeby zrealizować projekt lub jedziemy do pracy, aby tam pracować na komputerze.

Wieczorem przy kolacji znów przeglądamy social media, czytamy wiadomości, odpisujemy naszym przyjaciołom, a potem słuchamy muzyki z YouTube. Technologia, która rozwija się w błyskawicznym tempie, staje się nieodłączną częścią naszego życia, motywując nas do dokonywania określonych życiowych wyborów.

Chociaż każdy zdaje sobie z faktu, że używanie technologii jest dla nas niewątpliwie korzystne, bo otwiera w naszym życiu wiele drzwi i ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, to jednak zbyt długie przesiadywanie przed ekranami telefonów i komputerów jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Uzależnienie od technologii sprawia, że mamy dla siebie coraz mniej czasu i znacznie więcej się stresujemy, co powoduje nerwicę, a później prowadzi do depresji. Internet szkodzi też naszej duchowości, odciągając nas od realnego świata i spotkań z innymi.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak przeprowadzić detoks od technologii?

Nie bez przyczyny przerwę od technologii często nazywamy "detoksem". Każda z liter wyrazu świetnie opisuje, co "detoks" oznacza.

  • D — długość czasu przed ekranem. Sprawdzaj, jak długo swojego czasu poświęcasz technologii za pomocą określonych aplikacji. Staraj się ograniczyć ten czas do minimum.
  • E — energia. Doświadczysz jej, jeśli wybierzesz, które czynności wykonywane przed ekranem są potrzebne, a z których powinieneś zrezygnować, bo zabierają twój czas i nie dają nic w zamian.
  • T — twoje życie osobiste. Staraj się planować czas, tak żeby znalazła się chwila dla twoich przyjemności i niech nie oznaczają one spędzania czasu przed ekranami.
  • O — offline. Jeśli przeprowadzasz detoks technologiczny, musisz pamiętać o tym, aby w tym czasie wyłączyć wszystkie komunikatory. Nic tak nie zachęca do sięgnięcia po telefon, jak dźwięk powiadomienia.
  • K — konsekwencja. Zacznij od robienia sobie takiego detoksu, który będzie obejmować jeden dzień bez technologii w miesiącu. Z czasem możesz zwiększać ten czas, jednocześnie sprawdzając, jak wpływa na Ciebie przerwa od telefonu i komputera.
  • S — sen. Zdrowy sen sprzyja regeneracji i sprawia, że mamy znacznie więcej energii. Twój sen znacznie się poprawi, jeśli ograniczysz używanie technologii na kilka godzin przed położeniem się spać.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł