dziewczyna używająca telefon
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

FOMO atakuje. Liczba osób uzależnionych rośnie w zastraszającym tempie

Przejdź do galerii zdjęć
Wraz z rozwojem technologii zmienia się ludzki umysł, który coraz bardziej dostosowuje się do najnowszych wynalazków takich jak smartfony. Telefony stają się jednak dzisiaj nie tylko przedłużeniem naszych zmysłów i nieodłącznym elementem naszego życia, ale także prowadzą do szkodliwych zjawisk. Jednym z nich jest FOMO.
Reklama

Dlaczego nie możemy żyć bez technologii?

Internet od kilku lat rozwija się w tempie wykładniczym — to znaczy z roku na rok możemy korzystać z coraz większej ilości danych, procesory są mądrzejsze" i uczą się naszych zachowań, a sieć technologiczna jest znacznie bardziej rozwinięta niż kilka lat temu.

Świat cyfrowy staje się więc nieodłącznym elementem naszego życia, wypełniając nasz czas prywatny i zawodowy. Z innymi pracownikami kontaktujemy się za pośrednictwem What's APP-a Messengera czy Discorda.

Reklama

Często przenosimy się z domu do biura i pracujemy zdalnie. W internecie poszukujemy informacji, porad oraz wiedzy, która niezbędna jest nam do codziennego życia. Relaksujemy się przy genialnych grach i mamy dostęp do muzyki z całego świata całkowicie za darmo.

Nic więc dziwnego, że stajemy się coraz bardziej zachłyśnięci tym, co każdego dnia widzimy w przestrzeni online i coraz częściej obawiamy się, że jeśli nie będziemy online, coś bardzo ważnego nam umknie.

uzależnienie od telefonu
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czym jest FOMO?

Reklama

FOMO, czyli Fear of Missing Out to nic innego jak rodzaj uzależnienia od mediów społecznościowych, smartfonów i komunikatorów online.

W praktyce FOMO oznacza lęk osób uzależnionych przed odłączeniem z internetu. Osoby cierpiące na FOMO obawiają się, że gdy odłożą telefon i przestaną by online, to nagle coś ich online. Strach przed odosobnieniem i ominięciem sytuacji łączy się z chęcią bycia w ciągłym kontakcie z innymi ludźmi.

FOMO objawia się: ciągłym korzystaniem z telefonu podczas codziennych czynności, przymusem noszenia telefonu przy sobie, nieustannym kontrolowaniem i reagowaniem na wiadomości i powiadomienia, poczuciem pustki, gdy telefon milczy, oraz wahaniem nastroju w zależności od tego, co przeczytamy w internecie.

Jeśli zauważymy u siebie objawy FOMO, powinniśmy mieć świadomość plusów i minusów korzystania z internetu. W celu zapobiegania FOMO warto zmniejszyć czas korzystania z internetu, rozwijać swoje pasje i hobby, zadbać o zdrowie i wygląd fizyczny oraz podtrzymywać bezpośrednie relacje międzyludzkie.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Nie ładuj telefonu w nocy!
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama