Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak obchodzi się Święto Zmarłych w Czechach?

Dla Polaków zarówno Wszystkich Świętych jak i Dzień Zaduszny są jednymi z najważniejszych świąt w roku. Okazuje się, że nie wszyscy na świecie podchodzą tak skrupulatnie do obchodzenia Święta Zmarłych. Prawdziwym ewenementem na skalę światową są Czesi, którzy często zapominają nawet zapewnić godnego pochówku zmarłym, a do obchodzenia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego podchodzą w bardzo "luźny sposób".

Jak obchodzi się Wszystkich Świętych w Czechach?

Czechy to jedno z tych państw na świecie, w których 1 listopada nie jest dniem wolnym od pracy. Obywatele kraju zarówno we Wszystkich Świętych jak i w Dzień Zaduszny normalnie pracują, co też zapewne przekłada się na sposób świętowania uroczystości.

Wpływ na to ma również deklarowane wyznanie. Większość Czechów jest ateistami, a za katolików uważa się tylko ponad 20 proc. wszystkich obywateli.

W Czechach zarówno we Wszystkich Świętych jak i w Dzień Zaduszny nie zauważymy więc zwiększonego ruchu na drogach. Oczywiście, więcej osób niż standardowo wybiera się na cmentarze, ale nie jest to w żadnym razie przypadek Polski, gdzie w Święto Zmarłych na cmentarzach jest bardzo tłoczno.

Nie dziwi więc fakt, że Czesi nie chcą ustanowienia 1 listopada dniem wolnym od pracy, bo jak sami zauważają, na cmentarze przecież wybierają się po pracy. Z sondaży pokazujących opinię publiczną wynika ponadto, że Czesi deklarują, że na groby zmarłych przyjeżdżają przede wszystkim 2 listopada w Zaduszki - czyli Dušičky. Święto nie ma dla nich jednak wymiaru religijnego i kojarzą je bardziej jako dzień uczczenia pamięci zmarłych.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czeski pogrzeb

Czesi mają zaskakujące podejście do kwestii pogrzebu. 80 procent zmarłych poddaje się kremacji. Według obowiązującego prawa urnę z prochami zmarłego należy odebrać w ciągu roku. Czesi nie mają jednak na to zazwyczaj czasu i pieniędzy, więc niechciani zmarli leżą na półkach zakładów pogrzebowych przez wiele lat, a po pewnym czasie trafiają zazwyczaj do worków na śmieci. Same worki transportuje się natomiast do zbiorowej mogiły. Warto dodać, że każdym worku znajduje się 10 spopielonych zmarłych, a jedna mogiła może pomieścić nawet 80 worków.

Ci, którzy decydują się na tradycyjny pochówek z wykupionym grobowcem, często także mają niekonwencjonalne podejście do śmierci. Spacerując czeskimi cmentarzami, można więc często zauważyć nietypowe znicze na pomnikach lub kompromitujące zdjęcia zmarłych.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł