Jak pozbyć się moli spożywczych? Wiesz, czym trzeba umyć szafki?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jak pozbyć się moli? Wyrzucanie zapasów
Niestety, kiedy raz w kuchni pojawią się mole, nie ma żartów i półśrodków. Wszystkie kasze, makarony, mąki (i inne zbożowe produkty) powinno się wyrzucić. Tak, nawet te zamknięte. Mole są w stanie przegryźć się przez plastikowe opakowania i istnieje duże prawdopodobieństwo, że złożyły swoje jaja w jedzeniu.
Gruntowne porządki to podstawa
Szafki, blaty, zawiasy, naczynia, wszystkie dziury i szpary należy dokładnie umyć wodą z octem. Proporcje takiego roztworu powinny być 1:1. Do tak przygotowanej mieszkanki można dodać olejek z goździków.
Warto pamiętać, że mole mogą składać jaja w różnych dziwnych miejscach, dlatego trzeba sprawdzić wszystkie zakamarki kuchni.
Jak pozbyć się moli — ciepło, ocet i pułapki
Jednym z patentów jest skierowanie strumienia ciepła z suszarki w stronę moli. Te owady źle znoszą wysokie temperatury.
Inne rozwiązanie to wstawienie gorącej wody z octem do szafki i jej zamknięcie. Trzeba potem poczekać, aż roztwór ostygnie.
Można też kupić zwykłe sklepowe pułapki — lepy nasączone specjalnymi preparatami przywabiającymi mole. Są one bardzo skuteczne. Trzeba jednak uważać... bo mogą wabić również owady z zewnątrz.
Zapasy w szklanych pojemnikach
Od razu po kupieniu produktów typu mąka, płatki, makarony czy ryż, należy przesypać je do szklanych pojemników. Koniecznie muszą być szklane, gdyż do plastikowych mole będą się w stanie dostać.