Jak prać i prasować welurowe firanki? Idealne zasłony na jesień i zimę
Do przeczytania w ok. 2 min.
Welurowe zasłonki na chłodne dni
Welurowe firanki są ciepłym i gustownym dodatkiem do każdego wnętrza szczególnie na jesień i w zimie, gdy dni stają się bardzo chłodne i brakuje nam światła słonecznego. Welur jest materiałem, który wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego teraz u progu sezonu grzewczego musimy zadbać o odpowiednie pranie i prasowanie firan. Welurowe zasłonki zdecydowanie nie lubią wysokiej temperatury, a także silnych, mocnych detergentów do prania. Zadbane, welurowe zasłony będą pięknie prezentować się na szerokich oknach.
Welur często jest mylony z aksamitem. Warto wiedzieć, że oba materiały są rodzajem pluszu, czyli delikatnej i mięciutkiej tkaniny, która na wierzchniej pokrywie ma liczne, małe włoski. Podobną strukturę mają także zasłony zamszowe. Welur, zamsz i aksamit kojarzy nam się nieodzownie z eleganckimi, wykwintnymi wnętrzami. Ten ekskluzywny materiał najczęściej możemy spotkać, np. w teatrze, jako kurtynę na scenie. Welurowe zasłonki mają bardzo przyjemną strukturę i dają poczucie ciepła w mieszkaniu.
Jak prać zasłony welurowe?
Welurowe firanki powinniśmy prać raz na kilka miesięcy, aby nie straciły koloru. Nie powinniśmy ich prać w pralce automatycznej. Optymalna temperatura dla weluru to 30 stopni Celsjusza. Unikajmy także drażniących detergentów. Najlepsze będzie pranie ręczne bez intensywnego wyciskania wody. Najlepiej suszyć zasłonę w pozycji poziomej, aby nie straciła swojego lekkiego kształtu.
Jeśli na naszej zasłonie powstanie plama, to ważne jest, aby jak najszybciej ją wywabić. Nie pozwalajmy na to, aby zabrudzenie się zatarło. Materiał możemy oczyścić papierowym ręcznikiem lub bawełnianą szmatką. W przypadku drobnych zabrudzeń zazwyczaj skuteczna będzie woda z mydłem lub płynem do naczyń.
Jak prasować zasłony welurowe?
Prasowanie dużej, welurowej zasłony nie jest łatwe, bo bardzo szybko mogą powstać zagniecenia. Najlepszym sposobem będzie odparowanie firanki. Parownica to urządzenie, które jest mobilne i umożliwia prasowanie bez ingerencji w materiał. Para wodna z łatwością usunie z tkaniny roztocze i dodatkowo sprawia, że welur jest bardzo przyjemny dla alergików.