Jak przygotować herbatę z czystka? Nie każdy docenia jej "magiczną" moc
Do przeczytania w ok. 2 min.
Gdzie kupić herbatę z czystka, jak zaparzać i jak często przyjmować, aby być w stanie docenić jej właściwości?
Czystek można kupić i pod postacią gotowych torebek z herbatą, które wystarczy zalać wrzątkiem, by po paru minutach cieszyć się ziołowym naparem, i w formie zwykłego naturalnego suszu. Która opcja będzie lepsza? Zdecydowanie ta druga, albowiem do torebek (a mówimy tu nawet o teoretycznie lepszych i droższych herbatach) trafiają zwykle tzw. odpady, które nie mają za wiele wspólnego z wysoką jakością. W suszu powinno być przy tym jak najmniej gałązek o specyficznym gorzkim posmaku. Najkorzystniejsze dla organizmu są małe suszone listki czystka wraz z kwieciem i naprawdę minimalną albo zerową ilością łodyg.
Zakładając, że udało się kupić dobry jakościowo susz, można przejść do jego pierwszego zaparzenia. Jak więc to zrobić? Otóż do kubka należy wsypać łyżeczkę suszu (można też najpierw wsypać ją do specjalnego zaparzacz), zalać ziele wrzątkiem i zaparzać przez jakieś 7-10 minut. Jeszcze przed wypiciem napar z czystka powinien zostać przecedzony na sitku, o ile oczywiście nie zastosowało się zaparzacza, który sam w sobie zawiera małe sitko, za sprawą którego do naparu nie przechodzą żadne większe kawałki listków bądź gałązek. Ziołowa herbata całkiem nieźle smakuje zupełnie sama, ale jeśli ma się ochotę czymś ją uzupełnić, nic nie stoi na przeszkodzie, by wymieszać ją z miodem albo dowolnym innym słodzikiem.
Warto natomiast wiedzieć, że z jednej porcji wysokojakościowego suszu śmiało można przygotować nawet kilka napojów. Jeden susz może być zaparzany kilkukrotnie. Herbata z czystka powinna być pita regularnie.