Jak zachować świeży oddech? Zacznij od swojego jadłospisu
Do przeczytania w ok. 2 min.
Wczorajszy jadłospis i używki
Często przykry zapach z ust daje o sobie znać rano, tuż po przebudzeniu. To może być konsekwencja spożywania produktów z poprzedniego dnia. Dania zawierające np. czosnek, cebulę, pozostawiają nieprzyjemny zapach. Jednak w ten sposób objawia się również przesuszenie błon śluzowych. Spowodowane jest to mniejszą produkcją śliny podczas snu, przez co bakterie znajdujące się w jamie ustnej, rozkładają resztki jedzenia. Jak temu zapobiec?
Pij dużo wody - nawilży śluzówki i usunie część zarazków.
Stosuj przez około 3 tygodnie tabletki z cynkiem, który działa bakteriobójczo, dzięki niemu nie uwalniają się brzydko pachnące związki.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Przyczyną nieświeżego oddechu może być gromadzący się na zębach osad lub resztki jedzenia zalegające w szczelinach między zębami. Są one idealną pożywką dla bakterii powodujących próchnicę, ale także tych wytwarzających nieprzyjemne w zapach związki siarki. Co możesz zrobić aby zminimalizować ten problem?
- Myj zęby co najmniej 2 razy dziennie przez 2-3 minuty. Do mycia używać szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Bezpośrednio po myciu, nie płucz jamy ustnej wodą. Dokładnie wypluj pastę do zębów. Niewypłukiwanie resztek pasty, da szansę składnikom aktywnym zawartym w paście wniknąć w zęby i je wzmocnić.
- Czyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Pozbycie się wszelkich resztek jedzenia zapobiegnie namnażaniu się bakterii.
- Czyść język. Regularnie używanie skrobaczki do jezyka usunie część zalegających na nim bakterii i przyczyni się do zminimalizowania nieprzyjemnego zapachu.
- Regularnie odwiedzaj dentystę. Lekarz wykona przegląd uzębienia, usunie nadmiar kamienia oraz w razie potrzeby wyleczy próchnicę i paradontozę.
- Odpowiednia dieta
- Wprowadź do diety więcej warzyw, ogranicz wysokoprzetworzoną żywność. W ciągu dnia pij herbatę miętową, natomiast zamiast kawy zieloną herbatę.
Jeśli problem nieprzyjemnego oddechu nadal się utrzymuje, warto odwiedzić lekarza. Halitoza może być objawem niektórych chorób, m.in. chorych migdałków, uchyłków przełyku lub problemu z żołądkiem. Dlatego w takim przypadku nie zwlekaj z wizytą.