Masz wrażenie, że Twoja twarz jest opuchnięta, a na skórze pojawiają się rozstępy? Zbadaj się!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Przyczyny i objawy
Choroba Cushinga jest zaburzeniem, które atakuje nadnercza. Jest to stan, który może powodować szereg objawów, takich jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi i przyrost masy ciała. Choroba Cushinga jest spowodowana guzem nadnerczy, który wydziela zbyt dużo kortyzolu. Najczęstszą przyczyną jest guz nadnerczy zwany gruczolakiem nadnerczy. Inne przyczyny choroby obejmują radioterapię, narażenie na niektóre chemikalia i przebyte infekcje.
Objawy choroby Cushinga mogą być subtelne i nie zawsze zauważalne. Istnieją jednak pewne objawy, które mogą pomóc w wykryciu tego stanu. Jeśli wystąpi niewyjaśniony przyrost masy ciała, zwiększona masa mięśniowa, okrągła twarz lub hirsutyzm, może nadszedł czas, aby rozważyć wykonanie badania krwi u swojego lekarza.
Leczenie choroby Cushinga
Choroba Cushinga jest stanem, który wpływa na przysadkę mózgową i może być leczona chirurgicznie, promieniowaniem lub terapią medyczną. Najczęstszym sposobem leczenia choroby jest terapia medyczna. Terapia medyczna obejmuje leki i terapię hormonalną. Leczenie choroby zwykle polega na operacji usunięcia guza, podawaniu leków pomagających kontrolować objawy i hormonalnej terapii zastępczej.
Czy wiesz, że...?
Kortyzol jest hormonem uwalnianym z nadnerczy. Hormon ten jest uwalniany, gdy ciało jest zestresowane i w odpowiedzi na pewne bodźce. Odgrywa rolę w regulacji poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i poziomu energii. Kortyzol jest często określany jako hormon stresu, ponieważ jest uwalniany, gdy następuje wzrost poziomu zdenerwowania.
Uwalnianie kortyzolu pomaga przygotować organizm do działania poprzez zwiększenie poziomu cukru we krwi i ciśnienie krwi oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Kortyzol wpływa również na funkcjonowanie mózgu. Zwiększa czujność i pomaga w tworzeniu pamięci i uczeniu się.