Nigdy nie trenowałeś? Jak zacząć swoją walkę o wymarzoną sylwetkę?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Odpowiednie podejście podczas rozpoczynania swoich celów treningowych jest bardzo ważne. Jeśli nie podejdzie się poważnie do tego tematu, można spotkać się ze zbyt małymi efektami przy zbyt dużym wysiłku. Może to być bardzo zniechęcające. Myślenie o tym w kategoriach szybkich rezultatów to zła strategia. Podczas realizacji założeń treningowych należy myśleć o całym procesie jak o maratonie, a nie sprincie.
Rodzaj treningu ma znaczenie
Wybierając ćwiczenia dla siebie, należy dobrze zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Ważne jest, aby określić, ile będzie miało się czasu na sesje w ciągu tygodnia. Istotne jest także uwzględnienie, jakie partie mięśni chce się uwypuklić i wymodelować. Które z nich będą aktywne podczas wybranej grupy ćwiczeń? Kluczowe jest również to, jakich efektów możemy się spodziewać po takim wysiłku zaplanowanym w czasie. Inaczej należy podejść do sprawy, gdy chce się schudnąć, nieco inaczej, gdy w grę wchodzi wymodelowanie sylwetki, a trochę inaczej, gdy zależy na ogólnej poprawie kondycji. W istocie jednym z najkorzystniejszych form aktywności, spełniających te kryteria, jest bieganie. Chociaż najwięcej pracują nogi, to całe ciało bierze udział w ruchu. Poprawia się również wytrzymałość całego organizmu oraz kondycja. Ruch ten spala też wiele kalorii i przyspiesza metabolizm. Co więcej, próg wejścia do tej dyscypliny jest względnie niski. Należy się wyposażyć jedynie w dobre buty i strój adekwatny do pogody. Niektórym może bardziej odpowiadać bieganie na bieżni. Może się ono odbywać na siłowni lub we własnym domu. Wymaga to jednak zakupu sprzętu. Dlatego na początek warto spróbować ćwiczeń na otwartej przestrzeni.
Czy warto sięgać po suplementy, w tym aminokwasy?
W czasie budowania masy mięśniowej, a także spalania tkanki tłuszczowej organizm pobiera składniki pokarmowe i przetwarza je podczas pracy. Warto zainteresować się, czy obrany przez nas rodzaj diety zawiera odpowiednie do tego witaminy, minerały i aminokwasy. Jeśli nie, to suplementacja jest jak najbardziej wskazana. Powinno się przy tym zagłębić w to, kiedy przeprowadzać takie uzupełnienie mikroskładników. Nie bez znaczenia jest, czy robi się to przed, czy po treningu.
Odżywianie to podstawa!
Osoby, które są bardziej elastyczne względem swojego jadłospisu, mogą nie potrzebować tak mocno suplementacji, gdyż wiele cennych składników dostarczają swojemu organizmowi wraz z pożywieniem. Szczególną uwagę warto skierować na produkty wysokobiałkowe, jak chude mięso, nabiał czy jaja. Dobrze jest ograniczać węglowodany, zwłaszcza te mocno przetworzone. Najlepiej zrezygnować z cukru, a mąkę, chleb czy makaron zastępować ich pełnoziarnistymi odpowiednikami. Nie tylko lepiej się trawią, ale także na dłużej pozostawiają uczucie sytości.