Endometrioza
Canva.com

Cierpisz na endometriozę? Tego nie powinno zabraknąć w Twojej diecie

Endometrioza to uciążliwa przypadłość, z którą zmaga się wiele kobiet na całym świecie. Pacjentki, które żyją z tym problemem, często narzekają na zmęczenie oraz ból, mają też poważne problemy z zajściem w ciążę. Dlaczego? To efekt występowania tkanki endometrium poza macicą.
Reklama

Kilka słów o endometriozie

Endometrioza to choroba, w której tkanka podobna do błony śluzowej macicy (endometrium) rozwija się poza nią, najczęściej w obrębie jamy brzusznej, ale także w innych częściach ciała. Tkanka ta podlega zmianom hormonalnym takim samym jak ta wewnątrz macicy, co prowadzi do krwawień i stanów zapalnych, które mogą powodować ból i problemy z płodnością u niektórych kobiet. Endometrioza jest chorobą przewlekłą, a leczenie może obejmować leki hormonalne, chirurgię lub terapię objawową w zależności od stopnia zaawansowania choroby i objawów.

Jaka dieta przy endometriozie?

Leczenie endometriozy jest możliwe, a pacjentki mogą korzystać albo z operacji, albo z kuracji hormonalnej. W każdym przypadku cennym wsparciem może się okazać zdrowa dieta, w której ważną rolę odgrywają produkty wykazujące się dużą skutecznością w walce ze stanami zapalnymi.

Reklama

Są to głównie owoce i warzywa, tłuszcze roślinne oraz produkty z pełnych ziaren zbóż. Dieta na endometriozę powinna też uwzględniać obecność tych produktów, które są dobrymi źródłami witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3. W profilaktyce endometriozy rolę dość istotną mogą z kolei odgrywać owoce, szczególnie cytrusowe, pomocne mogą się też okazać warzywa kapustne. Warto uwzględnić ich obecność w swej diecie i częściej sięgać po dania z ich udziałem. Może to pomóc w walce z przypadłością, która tak wielu kobietom utrudniła już życie.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama