Canva

Rozszerzanie diety? Uwaga! Sprawdź, jak zrobić to dobrze!

Dziecko coraz bardziej łakomym wzrokiem spogląda na jedzenie? Próbuje upolować coś z talerzy domowników? Na pewno już nie możesz się doczekać, rozpoczęcia rozszerzania diety. Być może masz już kupiony śliniaczek, fotelik do karmienia, małą łyżeczkę czy inne akcesoria. O czym jeszcze musisz pamiętać? I czy to na pewno dobry czas na wprowadzanie pierwszych stałych posiłków? Przeczytaj!

Od kiedy zacząć rozszerzanie diety?

Wytyczne mówią jasno, że pierwsze stałe pokarmy można wprowadzać po ukończeniu 17, najpóźniej do 26 tygodnia życia. Trzeba się przy tym oczywiście kierować rozwojem dziecka.

Ważne są oznaki gotowości — czy maluch samodzielnie siada bądź posadzony na kolanach rodzica jest w stanie siedzieć.

absolutnie nie rozpoczynamy rozszerzania diety, gdy dziecko nie ma stabilnej główki - Zuzanna Wędołowska, dietetyczka, psycholożka

Istotne jest czy interesuje się jedzeniem, potrafi złapać jakiś przedmiot i nakierować go do buzi. Ważne jest też, żeby zaczęło gryźć i żuć zabawki.

Powinien też zaniknąć odruch wypychania językiem pokarmu z buzi — to bardzo łatwo zweryfikować podczas podania pierwszego posiłku.

Canva

Co jest potrzebne do rozszerzania diety

Odpowiedni fotelik do karmienia (pod żadnym pozorem nie można podawać pokarmu w bujaczku czy nosidełku). Przyda się śliniaczek, a czasem specjalny fartuch — tak, niestety niektóre dzieci bardzo się brudzą przy jedzeniu.

Przydać się może miseczka i mała płaska łyżeczka. Dlaczego "może"? Niektórzy rodzice decydują się na podawanie pierwszych posiłków w kawałkach. Wtedy wystarczy położyć jedzenie na blacie fotelika.

Co na pierwszy posiłek?

Ważniejsze od tego, co się poda, jest sposób przygotowania. Oczywiście istnieje lista produktów zakazanych dla niemowlaka (grzyby, surowe mięso i surowe jajka, miód), nie powinno się również stosować się soli i cukru. Jednak to, czy na pierwszy posiłek poda się ziemniaka, marchewkę, czy banana nie jest istotne.

Bardzo często rodzice idealizują ten mityczny pierwszy posiłek, a

okazuje się, że w międzyczasie maluch zdążył zacząć rozszerzanie diety suchą bułką, którą komuś wyrwał.

Ważne, żeby na początku wprowadzać osobno pojedyncze produkty, żeby wyłapać ewentualną alergię.

Canva

Karmienie czy samodzielne jedzenie?

Obie drogi są dobre. Bez względu na to, czy planuje się karmić malucha łyżeczką, czy dać mu ugotowane warzywo do ręki — koniecznie powinno się powtórzyć zasady udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Ryzyko zakrztuszenia się występuje w obu przypadkach.

Podczas karmienia łyżeczką, pierwsze posiłki muszą być zmiksowane na gładką masę i stopniowo powinno pojawiać się w nich grudki.

Jeśli chodzi o samodzielne jedzenie i pokarmy do rączki — ważne, żeby dziecko mogło je swobodnie złapać i nie były zbyt twarde.

Źródło: szpinakrobibleee.pl
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł