Canva.com

Suszone kanie. Jak przygotować i do czego je wykorzystać w kuchni?

Dziś dzielimy się z wami przepisem na suszone kanie. Nasz dziadek Władek przez wiele lat zawsze po każdym grzybobraniu z dużą uwagą oczyszczał królową lasu, czyli kanię z dużym kapeluszem. Zdradzamy, jak suszyć, aby można było przez długi czas wykorzystywać grzyby w kuchni.

Jak suszyć kanie?

Canva.com

Suszone kanie są absolutnie wyjątkowe jako przyprawa do wielu różnych dań. Nie zawsze musimy robić smażone kotlety z kanii, ale pozwolić sobie na przezimowanie tych cennych grzybów. Nie bez kozery kania nazywana jest królową grzybobrania. Niewielka ilość suszonej kanii potrafi diametralnie zmienić smak przygotowywanych potraw. Dla wielu zapalonych miłośników grzybów i lasu kania jest obowiązkowym punktem w trakcie wypadu na grzybobranie.

Suszenie kanii jest banalnie proste. Wystarczy, że pokruszymy nasze grzyby na bardzo drobne kawałeczki i wrzucimy wszystko od razu do słoika. Po kilku tygodniach nasza przyprawa grzybowa będzie gotowa. To doskonały dodatek do zupy grzybowej oraz sosów z kawałkami grzybów. Suszona kanię możemy także zmielić na proszek lub puder. Wystarczy zaledwie 2-4 duże kanie, aby przygotować przyprawę.

Kania to bardzo smaczny i zdrowy grzyb. Jest źródłem witaminy A, C, D, B1, B2, E oraz PP. Jest także bogata w żelazo, potas, mangan, fosfor oraz sole mineralne. Warto wiedzieć, że jest też bardzo niskokaloryczna.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł