Canva.com

"Mój piernik świąteczny zawsze jest suchy jak wióry. Co zrobić". Zdradzamy sekret naszej babci!

Piernik staropolski długo dojrzewający to istne delicje. Jest delikatny, mięciutki, rozpływa się w ustach. Upieczone placki przekłada się kremem orzechowym, masą marcepanową lub powidłami śliwkowymi. Możemy je polukrować, a jeszcze lepiej posmarować polewą z gorzkiej czekolady.

Kiedy zagnieść ciasto na piernik?

Trzeba wiedzieć, że ciasto na piernik staropolski najlepiej zagnieść 6-4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem, a placki upieczmy na tydzień przed świętami. To optymalny czas, aby nasz wypiek „rozkwitł” pełnią smaku i bogactwem aromatu. Wówczas będzie idealny. Zapominalskim warto podpowiedzieć, że ciasto nastawione na 2 tygodnie przed świętami też będzie dobre, ale nie aż tak. Pamiętajmy o tym, że czas ma znaczenie.

Najlepszy przepis na piernik świąteczny

Canva.com

Oto sprawdzony przepis - do rondla wsypmy 1,5 szklanki cukru, dodajmy 500 g miodu i 250 masła. Mieszając podgrzewajmy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści, zagotujmy. Ostudźmy. Do masy dodajmy 1 kg mąki, 1/2 łyżeczki soli, 3 łyżeczki sody rozpuszczonej w 125 ml mleka, 2 jajka i 2 torebki przyprawy do piernika.

Ze składników wyróbmy gładkie, lśniące, łatwo odstające do ręki ciasto. To świeżo wyrobione ciasto będzie stosunkowo luźne. Podczas leżakowania i podsypywane mąką daje się łatwo rozwałkowywać. Następnie przełóżmy je do kamionkowego lub szklanego naczynia, przykryjmy ściereczką i odstawmy w chłodne miejsce lub do lodówki na 5-6 tygodni. Podzielmy ciasto na 3 części. Każdą rozwałkujmy na placek (40x26 cm, grubości 0,5 cm). Pieczmy w temperaturze 170 stopni Celsjusza przez około 19-21 minut. Wystudzone placki przełóżmy na przykład powidłami, owińmy pergaminem. Obciążmy i odstawmy na 3-4 dni czasu.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł