Kawałek makowca na czarnym talerzu udekorowanym suszonymi plastrami pomarańczy

"Aż ślinka cieknie!" Te tradycyjne ciasta muszą znaleźć się na świątecznym stole

Na wieczerzę wigilijną składają się przede wszystkim potrawy wytrawne, takie jak czerwony barszcz z uszkami, groch z kapustą, pierogi z kapustą i grzybami czy też karp w galarecie, jednakże po posiłku złożonym z kilku takich dań zwykle nabiera się ochoty na coś słodkiego. Można uraczyć się wtedy zapychającą kutią albo też sięgnąć po klasyczne ciasta wigilijne.
Reklama

Puszysty sernik oraz pełen bakalii makowiec po prostu muszą pojawić się na stole. Na pewno wszyscy chętnie nałożą sobie na talerz przynajmniej jeden kawałeczek ulubionego ciasta, gdy już zaczną mieć dość wszechobecnej kapusty i typowo słonego smaku.

Sernik - palce lizać!

Najbardziej powszechny dla polskich wigilijnych stołów jest chyba sernik. Puszysta twarogowa masa stosunkowo często występuje wraz z rodzynkami, choć na te rodzynki trzeba jednak uważać, albowiem nie wszyscy przepadają za nimi w cieście, a są i tacy, którzy wprost nie zjedzą sernika, w jakim znajdą jakiekolwiek kawałeczki małych suszonych owoców. Wariacją na temat klasycznego ciasta będzie sernik piernikowy albo też sernik czekoladowy. Placek fantastycznie udekoruje zwykła gorzka czekolada rozpuszczona w kąpieli wodnej.

Kochamy makowiec!

Chyba jeszcze bardziej tradycyjne ciasta na Boże Narodzenie to jednak te oparte na maku, w których mak odgrywa główną rolę i jest wykorzystywany do przygotowania całej podstawy wypieku.
Reklama
Takim ciastem może być zarówno klasyczny makowiec, jak i jakaś babka albo prosty biszkopt wypełniony bakaliami. W niektórych regionach w roli wigilijnego ciasta podaje się również makówkę, która tak naprawdę jest makiem wymieszanej z namoczonym w mleku chlebie, do której to masy opcjonalnie dodaje się czasem różne bakalie.

Piernik, pierniczki

Reklama

Ciasta są jednak tylko jedną z propozycji świątecznych wigilijnych wypieków. W roli dodatkowego deseru często występują natomiast pierniczki, czyli urocze małe ciasteczka, którym nadaje się kształty kojarzące się właśnie ze świętami, by następnie wraz z dziećmi dekorować je lukrem, kolorowymi pisakami i cukrowymi posypkami. Klasyczny piernik to zresztą kolejne tradycyjne ciasto wigilijne, które może zostać podane zamiast sernika albo zamiast makowca.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama