Canva.com

Właśnie urodziłaś dziecko? Uważaj na depresję poporodową!

Kobiety tuż po urodzeniu dziecka często szybko tracą radość życia i czują się zmęczone nową sytuacją. Bywa i tak, że partnerzy ignorują taki stan zdrowia i namawiają swoje kobiety, aby cieszyły się narodzinami potomka. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Depresja poporodowa dotyka coraz więcej matek i jest bardzo groźna dla zdrowia. Także dziecka.

Co to jest depresja poporodowa?

Canva.com

Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju, które może dotknąć kobietę po porodzie. Charakteryzuje się intensywnym smutkiem, niepokojem i drażliwością. Dotyka około 10% nowych matek, ale o wiele więcej kobiet cierpi na to, nie zdając sobie z tego sprawy. Istnieje wiele objawów depresji poporodowej, które są łatwe do rozpoznania, takich jak: poczucie beznadziejności lub winy, problemy ze snem i przytłaczające zmęczenie.

Depresja poporodowa jest bardzo częstym, ale często pomijanym stanem, który może dotyczyć matki i ich dzieci. Jest to również główna przyczyna problemów ze zdrowiem psychicznym matki w Stanach Zjednoczonych. Jest uważana za najbardziej rozpowszechnione i znaczące powikłanie porodu. Objawy mogą obejmować niski nastrój, smutek, niepokój, gniew, drażliwość i problemy ze snem. Kobiety, które doświadczają depresji poporodowej, często czują się winne lub nieodpowiednie, co może prowadzić do złej samooceny i braku pewności siebie. Nierzadko kobiety pod wpływem depresji myślą o samobójstwie.

Jak sobie poradzić lub jak pomóc matce?

Canva.com

Depresja poporodowa może dotyczyć matek i ich dzieci, ale zwykle jest tymczasowa i może być leczona lekami i psychoterapią. Depresja może również powodować objawy u ojców. Depresja poporodowa jest uleczalna i jest powiązana ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą podczas ciąży i porodu. Kobiety z depresją poporodową mogą odczuwać ulgę w terapii, dzięki regularnym rozmowom, które budują na nowo wysoką samoocenę i przygotowują do podjęcia nowej roli - najpiekniejszej roli matki.

Depresja poporodowa dotyka matki i dziecka. Badanie wykazało, że istnieje silna korelacja między depresją matek a śmiertelnością niemowląt. Matki, które doświadczają depresji poporodowej, mają zwiększone ryzyko posiadania niemowlęcia o niskiej masie urodzeniowej, a także zwiększone ryzyko powikłań podczas porodu.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł