Materiał partnera

Zmęczenie po pracy - co może być jego przyczyną?

Jak często zdarzyło się Tobie zaplanować spotkanie z przyjaciółmi, zakupy bądź gruntowne sprzątanie, jednak uczucie zmęczenia pojawiające się po pracy, skutecznie uniemożliwiło wykonanie nawet najprostszej czynności? Według badań, ponad połowa pracowników zarówno fizycznych jak i umysłowych, spotyka się z tym problemem. Czy wiesz co jest jego źródłem oraz jak sobie z nim radzić?

Przyczyna zmęczenia

Jako najczęstszą przyczynę zmęczenia podaję się niewystarczającą ilości snu, stres oraz brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Nie ulega wątpliwości, że są to główne czynniki, jednak nie jedyne. Prawdą jest, że współczesne społeczeństwo jest permanentnie przemęczone, na co wpływ ma szybkie tempo życia, brak czasu na pasję i relaks, a także przebodźcowanie związane z oddziaływaniem światła niebieskiego oraz hałasu. Coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych takich jak smog, zanieczyszczenia oraz częste spożywanie żywności wysokoprzetworzonej. Natomiast zbyt małą uwagę zwraca się na niedobory witamin i minerałów, z których to największym sprzymierzeńcem w walce z uczuciem przemęczenia są witamin z grupy B, zwłaszcza witamina B12, witamina C, witamina D, magnez oraz żelazo. 

Jak wspomóc organizm? 

Kiedy odczuwamy nagły przypływ zmęczenia, a nasza wydajność zaczyna spadać, coraz częściej sięgamy po kawę, mocną herbatę a nawet napoje energetyczne. Jest to niestety błędne koło, ponieważ dają one efekt chwilowego pobudzenia. W efekcie często dochodzi do uzależniani od powyższych substancji, które przy dłuższym stosowaniu zaburzają gospodarkę hormonalną oraz powodują niedobory.Badania potwierdzają, że zapewnienie odpowiedniej ilości snu oraz poszanowanie zasad rytmu okołodobowego, znacząco poprawia jakość życia oraz efektywność wykonywanych czynności. Kolejnym krokiem w walce z uczuciem zmęczenia jest aktywność na świeżym powietrzu. Najlepiej wybrać taką, która sprawia przyjemność i pozwala się zrelaksować. Może to być poranny jogging, jazda rowerem, joga, medytacja a także nadal niedoceniany spacer na łonie natury. Aktywność fizyczna poza dotlenieniem i poprawieniem sprawności, redukuje stres, który w znacznym stopniu przyczynia się do złego samopoczucia.

Prawidłowa dieta a niedobory

Często pojawia się pytanie skąd biorą się niedobory? Najczęściej mają na nie wpływ nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Brak czasu oraz sił powoduje, że przygotowanie posiłków staje się nieprzyjemną koniecznością. Sklepowe półki kuszą kolorowymi gotowymi daniami, które w znacznej mierze są produktami wysokoprzetworzonymi. Jednak na niedobory skarżą się również osoby dbające o odpowiednią dietę. Z czym więc jest to związane? Niestety, tylko odpowiednie łączenie witamin, wpływa na ich przyswajalność. Dobrym przykładem jest witamina B12, która występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. W celu zwiększenia jej przyswajalności należy łączyć ją z witaminą A, której duże stężenie jest w podrobach, żółtkach jaj, jarmużu czy też szpinaku, a także z potasem, który zawarty jest  w brokułach, pomidorach, soczewicy oraz owocach takich jak banany, kiwi, cytrusy. Można więc zauważyć, że na niedobory tej witaminy narażone są osoby ograniczające spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Suplementacja lekiem na cale zło?

Nie ulega wątpliwości, że regularne badania oraz szybkie reagowanie na pojawiające się nieprawidłowości, przyczynia się do polepszenia samopoczucia. Suplementacja okazuje się często koniecznością, a nawet jedyną możliwością zapewnienia odpowiedniej podaży witamin i minerałów. Przykładem tego mogą być właśnie wegetarianie oraz weganie, dla których jedynym źródłem cennej witaminy B12, będą leki oraz suplementy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest ona dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ruchowego oraz pokarmowego. Chociaż witamina ta nie jest toksyczna to jej nadmiar może powodować negatywne skutki uboczne takie , jak: objawy uczuleniowe oraz krwawienie z jamy nosowej. Należy zaznaczyć, że podjęcie decyzji o przyjmowaniu suplementów powinno zostać poprzedzone badaniami oraz konsultacją z lekarzem bądź farmaceutą.

Więcej informacji znajdziesz na: https://auraherbals.pl/leksykon/witamina-b12/.

Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł