Canva.com
Aromatyczny piernik wileński na święta. Bez miodu i orzechów ani rusz!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy piecze się ciasta i gotuje potrawy, które przez pozostałą część roku są jakby zapomniane. Wśród nich występuje piernik – zazwyczaj przekładany warstwą powideł. Mając taką możliwość, można zdecydować się na pewną wariację i stworzyć piernik wileński z mąki żytniej, który zaskoczy, jak też i zachwyci swoim smakiem.
Reklama
Piernik inny od znanego
Podstawą tego rodzaju piernika jest wspomniany, zasadniczy składnik – nie przygotowuje się go z mąki pszennej czy tortowej, ale właśnie z mąki żytniej, przez co wypiek nabiera innego smaku, wciąż pozostając dobrym. Prezentuje się jak tradycyjny, po ostudzeniu można udekorować go według uznania, na przykład używając kolorowych cukierków czy też cukrowych gwiazdek, które przed świętami można znaleźć w sklepach.
Składniki:- 350 g mąki żytniej
- 3 małe jajka
- 1 szklanka drobnego cukru
- 300 g prawdziwego miodu
- 15 g proszku do pieczenia
- 20 g przyprawy korzennej
- ¾ szklanki małych rodzynek
- 2 łyżki rumu
- 1 łyżka mąki pszennej
- 140 g orzechów nerkowca
- 150 g masła
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki wody
- 3 łyżki kakao
Canva.com
- Mąkę żytnią uprażyć na suchej patelni. Często mieszać. Powinna nabrać ładnego, beżowego koloru. Nie można przypalić, bo będzie gorzka.
- Miód zagrzać. To znaczy najlepiej włożyć słoik do ciepłej wody i jeszcze podgrzać. Powinien być płynny, lejący.
- Jajka utrzeć z cukrem na puch. Dodawać naprzemiennie miód i mąkę wymieszaną z przyprawą do piernika i proszkiem do pieczenia.
- Rodzynki namoczyć w rumie. Oprószyć mąką pszenną.
- Rodzynki i orzechy dodać do masy.
- Masę przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Może to być keksówka albo foremka 20x30 cm.
- Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 50 minut. Jeśli wierzch zbyt mocno się przypieka, to przykryć folią aluminiową.
- Piernik wystudzić w formie. Można schować na później zawinięty w folię, ale można też zajadać od razu.
- W rondelku rozpuścić masło z cukrem, dodając wodę i kakao. Podgrzewać i mieszać, aż masa będzie lśniąca i gładka.
- Piernik polać polewą czekoladową i ozdobić według uznania, na przykład czekoladowymi gwiazdkami, białymi cukierkami w kształcie gwiazdek.
Zobacz także
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Piernik - przepis idealny na Święta
Jeśli szukasz przepisu na wspaniały piernik, to trafiłaś we właściwe miejsce! Ten tradycyjny wypiek o intensywnym smaku i aromacie przypraw z pewnością zachwyci Twoje podniebienie. Przygotowanie piernika może być nie tylko smacznym doświadczeniem, ale także świetną okazją do spędzenia czasu w kuchni. W tym artykule podzielimy się z Tobą naszym sprawdzonym przepisem, podpowiemy jak podawać piernik oraz udzielimy kilku porad, które ułatwią Ci przygotowanie tego wyjątkowego
"Aż ślinka cieknie!" Te tradycyjne ciasta muszą znaleźć się na świątecznym stole
Na wieczerzę wigilijną składają się przede wszystkim potrawy wytrawne, takie jak czerwony barszcz z uszkami, groch z kapustą, pierogi z kapustą i grzybami czy też karp w galarecie, jednakże po posiłku złożonym z kilku takich dań zwykle nabiera się ochoty na coś słodkiego. Można uraczyć się wtedy zapychającą kutią albo też sięgnąć po klasyczne ciasta wigilijne.
Piernik staropolski z masą grysikową - smakołyk z historią i nutą finezji na Wigilię
Staropolski piernik z kaszą manną to tradycyjny deser, który od wieków cieszy się popularnością w Polsce. Przepis jest prosty i nieskomplikowany, ale powstający z niego smakołyk nie jest zwyczajny.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl