Miernik ogrzewanie olejem opałowym na dokumentach
canva.com

Bezpieczne przechowywanie oleju opałowego

Odpowiednie przechowywanie oleju opałowego to ważny aspekt w kontekście dbania o bezpieczeństwo ludzi oraz o środowisko.
Reklama

Odpowiednie przechowywanie oleju opałowego to ważny aspekt w kontekście dbania o bezpieczeństwo ludzi oraz o środowisko. Zapewnienie odpowiedniego przechowywania oleju opałowego pozwala uniknąć potencjalnych zagrożeń, takich jak pożar, wyciek czy zanieczyszczenie gleby lub wody. Dzięki zachowaniu odpowiednich standardów, takich jak prawidłowe zabezpieczenie przed pożarem, odpowiednia temperatura i niezawodne zbiorniki na olej opałowy, możemy mieć pewność, że paliwo jest przechowywane bezpiecznie. To z kolei przyczynia się do zwiększenia komfortu użytkowania instalacji grzewczej na olej opałowy.

Jak bezpiecznie przechowywać olej opałowy?

Już w trakcie planowania budowy domu warto przemyśleć kwestię wydzielenia miejsca na piec olejowy i pomieszczenia magazynowego na paliwo. Należy pamiętać, że magazyn oleju opałowego musi być dostosowany do obowiązujących wymogów prawnych. Te ostatnie są szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku wraz z późniejszymi zmianami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, magazynowanie oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55°C może odbywać się wyłącznie w stałych zbiornikach naziemnych lub podziemnych przy budynku, lub w pomieszczeniach technicznych w piwnicy, lub na najniższej kondygnacji budynku. Dodatkowo magazyn oleju musi być szczelnie izolowany, aby uniknąć wycieku oleju na zewnątrz.

Reklama

Izolacja powinna mieć postać wanny wychwytującej. W razie awarii zbiornika na olej opałowy wanna wychwytująca musi pomieścić ilość oleju odpowiadającą objętości zbiornika, zapobiegając tym samym rozlaniu się paliwa po pomieszczeniu. Warto nadmienić, że wanna wychwytująca nie jest wymagana w przypadku stosowania zbiorników oleju opałowego o konstrukcji, która uniemożliwia wydostawanie się oleju na zewnątrz w przypadku awarii, w tym typu dwupłaszczowego.

Dłoń regulująca temperaturę grzejnika na olej opałowy
canva.com

Magazyn oleju opałowego

Oprócz odpowiedniego umiejscowienia oraz izolacji, pomieszczenie przeznaczone na magazyn oleju opałowego musi spełniać dodatkowe wymagania, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo oraz zapewnić ochronę przed pożarem. Przede wszystkim pomieszczenie musi być wyposażone w odpowiedni system wentylacji, który umożliwi dokonanie się od dwóch do czterech pełnych wymian powietrza na godzinę. Ponadto w magazynie oleju opałowego musi znajdować się okno lub urządzenie przeciwpożarowe, takie jak półstałe urządzenie gaśnicze z pianą gaśniczą. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony przed pożarem, w magazynie oleju opałowego można używać wyłącznie centralnego ogrzewania wodnego.

Reklama

To wszystko przyczynia się do zapewnienia bezpiecznego i skutecznego przechowywania oleju opałowego.

Przechowywanie oleju opałowego w kotłowni

Jeżeli nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, które możemy przeznaczyć na magazyn oleju opałowego, można rozważyć przechowywanie paliwa grzewczego w kotłowni. Należy pamiętać jednak, że w tym przypadku przepisy dopuszczają zainstalowanie w tym samym pomieszczeniu, co kocioł na olej opałowy, wyłącznie niewielkiego zbiornika na paliwo o pojemności nieprzekraczającej 1 m3. Jednocześnie należy spełnić następujące warunki:

  1. umieszczenie zbiornika w odległości nie mniejszej niż 1 m od kotła;
  2. oddzielenie zbiornika od kotła ścianką murowaną o grubości co najmniej 12 cm i przekraczającą wymiary zbiornika co najmniej o 30 cm w pionie i o 60 cm w poziomie;
  3. umieszczenie zbiornika w wannie wychwytującej olej opałowy.
Miernik ogrzewanie olejem opałowym na dokumentach obok ołówka i monet
canva.com

Zbiorniki na olej opałowy

Reklama

Wybór odpowiedniego zbiornika na olej opałowy jest ważny dla naszego bezpieczeństwa i wygody. Producenci oferują zbiorniki z wyposażeniem, które umożliwia kontrolowanie poziomu oleju i jego zużycia. Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze w użytkowaniu są zbiorniki dwupłaszczowe, które uniemożliwiają wyciek paliwa na zewnątrz i dodatkowo nie wymagają zastosowania w magazynie oleju wanny wychwytującej. Materiał, z jakiego wykonany jest zbiornik, także ma wpływ na naszą wygodę. Polietylen, nylon i żywice poliestrowe, a także stal to tworzywa wykorzystywane do produkcji zbiorników na olej opałowy. Warto wiedzieć, że zbiorniki nylonowe nie uwalniają zapachu paliwa, natomiast zbiorniki z polietylenu wymagają zastosowania specjalnej powłoki ochronnej, aby uniemożliwić przenikanie zapachu oleju przez ścianki zbiornika.

Zbiorniki na olej opałowy mogą być łączone w zestawy, czyli w baterie. Każdy zbiornik wchodzący w skład baterii musi być wyposażony w specjalny system przewodów do czerpania oleju, napełniania i odpowietrzania. Systemy przewodów muszą być chronione przed elektrycznością statyczną zgodnie z obowiązującymi normami. To wszystko przyczynia się do łatwego i bezpiecznego magazynowania oleju opałowego.

Regularna konserwacja zbiorników na olej opałowy

Ważne jest, aby dbać o dobry stan zbiornika paliwa oraz całość instalacji grzewczej na olej opałowy, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność jej użytkowania.

Reklama

Zbiornik na olej opałowy, tak samo, jak piec na olej opałowy, powinien być regularnie czyszczony przez uprawnionego specjalistę co najmniej raz w roku. Co ważne, używanie oleju opałowego wysokiej jakości, takiego jak Ekoterm , bez wątpienia przyczyni się do bezawaryjnego działania instalacji grzewczej oraz do naszego bezpieczeństwa.

Reasumując, bezpieczne przechowywanie oleju opałowego podlega wymogom prawnym określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podczas wyboru zbiornika na olej opałowy należy zwrócić uwagę na jego pojemność, zastosowane zabezpieczenia na wypadek awarii oraz na tworzywo, z którego zbiornik został wykonany. Regularna konserwacja instalacji grzewczej na olej opałowy przez uprawnionego fachowca oraz stosowanie paliwa wysokiej jakości to istotne elementy dbałości o bezpieczeństwo domowników.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama