Jak wzmocnić organizm po Covid-19?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Covid-19 znowu atakuje
Chociaż w oficjalnych statystykach liczba nowych zakażeń na koronawirusa spada — w dniach 29.09.2022-05.10.2022 r., zanotowano 20 tys. 072 zakażeń i 151 zgonów, rzeczywista liczba nowych przypadków jest znacznie większa, bo wiele osób nie wykonuje testów. Pomimo faktu, że wiele osób jest zaszczepionych, a inni kilkukrotnie już zachorowali i jako społeczeństwo osiągnęliśmy odpowiedzialność zbiorową, wirus nadal jest bardzo groźny.
W przypadku, gdy mamy objawy charakterystyczne dla przeziębienia i grypy, należy zrobić test na Covid-19 - można skorzystać z tego dostępnego w aptece. Pamiętajmy jednak, żeby nie robić testu pierwszego dnia objawów, bo wtedy obecność wirusa w naszych drogach oddechowych może być jeszcze znikoma i test może dać wynik negatywny.
Jeśli test na Covid-19 da wynik pozytywny, należy wdrożyć odpowiednie leczenia. Warto badać poziom tlenu pulsoksymetrem, pić dużą ilość wody oraz zażywać witaminę C i D. Gorączkę należy zbijać, jeśli ta przekroczy 38 stopni Celsjusza — najlepiej zastosować paracetamol, bo zażywanie ibuprofenu może zwiększać stan zapalny w pierwszych dniach choroby.
Jak wzmocnić organizm po zakażeniu koronawirusem?
Walka z chorobą jest ogromnym obciążeniem dla organizmu, który nie dość, że osłabiony jest poważną infekcją, to jeszcze na dodatek stosowanymi lekami. Długa choroba skutkuje pozbyciem się z organizmu wielu cennych minerałów i witamin.
Brak węchu i smaku to jeden z najczęstszych objawów zakażenia koronawirusem, a to znacząco wpływa na brak apetytu.
Po chorobie należy więc szybko wzmocnić organizm, wybierając produkty bogate w minerały i witaminy. W diecie wzmacniającej po przebytej chorobie nie może zabraknąć witaminy C, witaminy A, witaminy D, witaminy E, witaminy B6, witaminy B9, witaminy B12, żelaza, cynku, selenu i miedzi.
Aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, postawmy na kasze i warzywa w różnych formach: świeże, gotowane lub duszone, w postaci zup albo innych potraw.
Warto jeść kiszone ogórki, kapustę kiszoną oraz kefiry i jogurty, które mają w swoim składzie kwas mlekowy i wzmacniają odporność. Niedobór białka pomogą uzupełnić jajka i ryby. W czasie rekonwalescencji zrezygnujmy natomiast z ciężkostrawnych produktów, które będą poważnym obciążeniem dla naszego organizmu.
Cennym źródłem witamin i minerałów będą również koktajle owocowe i warzywne, soki i herbaty ziołowe.
Po chorobie koniecznie kilka dni odpocznijmy, wyśpijmy się i udajmy się na krótki spacer. To wszystko pozwoli nam na szybki powrót do pełni sił.