dziewczynka w maseczce
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak wzmocnić organizm po Covid-19?

Przejdź do galerii zdjęć
Pandemia Covid-19 znowu atakuje. Chociaż wykonuje się teraz znacząco mniej testów, to zakażenie nadal jest groźne dla zdrowia i życie oraz zostawia negatywne ślady na naszym organizmie. W artykule ujawniamy, jak wzmocnić organizm po zakażeniu koronawirusem?
Reklama

Covid-19 znowu atakuje

Chociaż w oficjalnych statystykach liczba nowych zakażeń na koronawirusa spada — w dniach 29.09.2022-05.10.2022 r., zanotowano 20 tys. 072 zakażeń i 151 zgonów, rzeczywista liczba nowych przypadków jest znacznie większa, bo wiele osób nie wykonuje testów. Pomimo faktu, że wiele osób jest zaszczepionych, a inni kilkukrotnie już zachorowali i jako społeczeństwo osiągnęliśmy odpowiedzialność zbiorową, wirus nadal jest bardzo groźny.

W przypadku, gdy mamy objawy charakterystyczne dla przeziębienia i grypy, należy zrobić test na Covid-19 - można skorzystać z tego dostępnego w aptece. Pamiętajmy jednak, żeby nie robić testu pierwszego dnia objawów, bo wtedy obecność wirusa w naszych drogach oddechowych może być jeszcze znikoma i test może dać wynik negatywny.

Reklama

Jeśli test na Covid-19 da wynik pozytywny, należy wdrożyć odpowiednie leczenia. Warto badać poziom tlenu pulsoksymetrem, pić dużą ilość wody oraz zażywać witaminę C i D. Gorączkę należy zbijać, jeśli ta przekroczy 38 stopni Celsjusza — najlepiej zastosować paracetamol, bo zażywanie ibuprofenu może zwiększać stan zapalny w pierwszych dniach choroby.

Reklama
lotnisko, dwoje ludzi w maskach w czasie pandemii
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak wzmocnić organizm po zakażeniu koronawirusem?

Walka z chorobą jest ogromnym obciążeniem dla organizmu, który nie dość, że osłabiony jest poważną infekcją, to jeszcze na dodatek stosowanymi lekami. Długa choroba skutkuje pozbyciem się z organizmu wielu cennych minerałów i witamin.

Brak węchu i smaku to jeden z najczęstszych objawów zakażenia koronawirusem, a to znacząco wpływa na brak apetytu.

Reklama

Po chorobie należy więc szybko wzmocnić organizm, wybierając produkty bogate w minerały i witaminy. W diecie wzmacniającej po przebytej chorobie nie może zabraknąć witaminy C, witaminy A, witaminy D, witaminy E, witaminy B6, witaminy B9, witaminy B12, żelaza, cynku, selenu i miedzi.

Aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, postawmy na kasze i warzywa w różnych formach: świeże, gotowane lub duszone, w postaci zup albo innych potraw.

Reklama

Warto jeść kiszone ogórki, kapustę kiszoną oraz kefiry i jogurty, które mają w swoim składzie kwas mlekowy i wzmacniają odporność. Niedobór białka pomogą uzupełnić jajka i ryby. W czasie rekonwalescencji zrezygnujmy natomiast z ciężkostrawnych produktów, które będą poważnym obciążeniem dla naszego organizmu.

Cennym źródłem witamin i minerałów będą również koktajle owocowe i warzywne, soki i herbaty ziołowe.

Po chorobie koniecznie kilka dni odpocznijmy, wyśpijmy się i udajmy się na krótki spacer. To wszystko pozwoli nam na szybki powrót do pełni sił.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: samotność koronawirus
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama