choinka świąteczna
Canva.com

Co symbolizuje choinka i skąd pochodzi tradycja jej ubierania?

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z ciepłem, rodzinną atmosferą, pysznym jedzeniem, prezentami i piękną choinką. Wiele osób jednak nie wie, skąd pochodzi tradycja ubierania drzewka bożonarodzeniowego i co oznacza. Czas rozwiać wszystkie wątpliwości.
Reklama

Ciężko jest sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez choinki w domu. To właśnie ona odpowiada za największą część magii, jaka pojawia się w mieszkaniu. Żywiczny zapach, piękne ozdoby i prezenty znajdujące się pod drzewkiem są nieodłącznym elementem świąt. Chociaż od lat ubiera się choinki w polskich domach, to rzadko mówi się o ich znaczeniu. Warto nieco lepiej zapoznać się z tym tematem i świadomie spędzić święta z bliskimi.

Zwyczaj ubierania choinki na święta

choinka świąteczna
Canva.com

Tradycja dekorowania drzewka bożonarodzeniowego wywodzi się z Niemiec i rozpoczęła się w XVI wieku, a następnie dotarła do Francji.

Reklama

Królowa Wiktoria sprawiła, że choinki zaczęto ubierać również w Anglii, a następnie w pozostałych krajach Europy oraz w Ameryce. Jedynie w Polsce choinki zaczęto ozdabiać później, bo na przełomie XVIII i XIX wieku.

Ciekawostką jest, że dekorowanie drzewek było uznawane za rytuał pogański aż do XVIII wieku, kiedy to Kościół katolicki postanowił uznać ten zwyczaj za symbol religijny.

Wraz z rosnącą popularnością choinek zaczęły się zmieniać również dekoracje. Z początku były to jabłka i zabawki wykonane z papieru. Następnie pojawiły się świeczki, które po latach zostały zmienione na elektryczne lampki. Zmniejszyło to ryzyko wybuchu pożaru. Z biegiem czasu zaczęto rozwijać dekoracje, wzbogacając je o ciastka, orzechy i pierniczki, a ostatecznie pojawiły się znane na całym świecie bombki choinkowe i różnego rodzaju zabawki.

Reklama

Znaczenie choinki w kulturze katolickiej

Drzewko bożonarodzeniowe związane jest z symboliką, która jest niezwykle istotna w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dotyczy to nie tylko samej choinki, ale również jej ozdób. Symbolika prezentuje się następująco:

  • choinka - symbol życia i odrodzenia
  • zieleń drzewka - symbol nadziei i narodzin
  • orzechy - symbol dobrobytu i siły
  • jabłka - symbol zdrowia
  • łańcuch - symbol więzi rodzinnych
  • światełka - wskazują drogę i chronią przed złem

Z czasem jednak symbolika drzewka bożonarodzeniowego utraciła na znaczeniu i coraz rzadziej się o niej myśli. W wielu domach zaprzestano również tradycji dekorowania drzewka w wigilijny poranek. Choinkę zazwyczaj przyozdabia się tydzień przed świętami, a tradycyjne ozdoby zastąpiono pięknymi i często ręcznie robionymi ozdobami. Aktualnie dekorowanie drzewka świątecznego najczęściej traktowane jest jako doskonała zabawa dla dzieci i przyjemny sposób na wspólne spędzenie czasu w gronie najbliższych.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama