Opony zimowe
Canva.com

Opony nowe, czy używane? Wszystko, co warto wiedzieć przed wymianą

Nowe opony, niezależnie, czy decydujemy się na opony sezonowe, czy opony całoroczne to spore obciążenie domowego budżetu, zwłaszcza jeśli wymiana opon jest nagła i nie jest się na nią przygotowanym. Dlatego wielu kierowców, chcąc zaoszczędzić, szuka opon używanych. Czy warto kupić opony używane?
Reklama

Opony używane, czy nowe?

Każdy specjalista od ogumienia powie, że zawsze lepszym wyborem są opony nowe, gdyż zakup używanych wiąże się ze sporym ryzykiem – nie znamy ich sposobu użytkowania i historii. Opony powypadkowe, czy takie, które przez długi czas były niedopompowane i używane do dalszej jazdy, mogą mieć wiele ukrytych wad.

Opony zimowe
Canva.com

Tymczasem opony to jedyny punkt styku samochodu z nawierzchnią, co sprawia, że są one kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi.

Reklama

Ma to szczególne znaczenie, gdyż nie każda wada jest od razu widoczna, a uszkodzona może być struktura wewnętrzna. Trzeba być szczególnie ostrożnym, gdyż często sprzedawane są opony wyciągnięte z aut powypadkowych, w których wygląd zewnętrzny nie budzi żadnych podejrzeń.

Jeśli opony używane, to jakie?

Oczywiście wiele osób i tak wybiera opony używane ze względu na niższe koszty. W takiej sytuacji, należy dokładnie sprawdzić ogumienie, zwracając szczególną uwagę na:

  • głębokość bieżnika – opony letnie powinny mieć, co najmniej 3 mm bieżnika, a opony zimowe min. 4 mm bieżnika;
  • stan opon – warto zwrócić uwagę na ewentualne odkształcenia, przetarcia i pęknięcia, których dobre opony nie powinny mieć;
  • wiek opon – oczywiście im mniejszy wiek, tym lepiej. Ogólnie nie ma sensu kupować opon starszych niż 5 lat, gdyż, nawet jeśli nie były cały czas używane to ulegają one zużyciu. Jednak najlepiej szukać jednorocznych opon.

Trzeba jednak pamiętać, że zakup opon używanych zawsze wiąże się z podwyższonym ryzykiem i lepiej zapłacić trochę więcej, ale mieć pewność, że ogumienie spełnia wszystkie standardy.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama