kasztany jadalne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czy można jeść kasztany? Są bardzo zdrowe i smaczne

Chociaż wydaje nam się, że kasztanów się nie je, to takie myślenie jest poważnym błędem. Tak naprawdę nie wolno nam spożywać jedynie tzw. "dzikich kasztanów", które między innymi rosną w Polsce. Prawdziwe kasztany jadalne rosną w basenie Morza Śródziemnego, w Azji Mniejszej i na Kaukazie, a ich owocami są bardzo smaczne i zdrowe.
Reklama

Kasztany jadalne i niejadalne

Chociaż każdy średnio rozgarnięty człowiek jest w stanie wskazać kasztanowce i kasztany, okazuje się, że tak naprawdę mamy dwa rodzaje kasztanów: kasztany jadalne i kasztany niejadalne. Kasztany rosnące dziko w Polsce należą do kasztanów niejadalnych i nie wolno ich spożywać. Można jednak je zbierać, jak interesujący akcent jesieni, lub wykorzystać do zrobienia leczniczej maści, która wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się pajączków oraz są pomocne przy krwiakach, siniakach i odmrożeniach.

Reklama

Tymczasem kasztan jadalny nie rośnie w naszych warunkach, bo jest drzewem, które lubi bardzo wysokie temperatury i potrafi żyć nawet kilka tysięcy lat, a jego spadające owoce mają mnóstwo cennych właściwości zdrowotnych i leczniczych.

serce ułożone z kasztanów jadalnych
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Właściwości zdrowotne i lecznicze kasztanów

Kasztany są cennym źródłem witaminy C, witaminy B oraz witamin K, E i potasu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i cynku. Ze względu na bardzo wysoką zawartość błonnika, uważa się, że kasztany śmiało mogą być zamiennikiem wielu suplementów diety.

Kasztany jadalne mają wiele cennych właściwości zdrowotnych:

  • wzmacniają odporność,
  • regulują pracę jelit,
  • oczyszczają organizm,
  • usprawniają pamięć,
  • są źródłem witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych,
  • wspierają układ nerwowy,
  • chronią nasz organizm przed starzeniem.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama