Plecy i nogi mężczyzny idącego do toalety. Mężczyzna trzyma w ręce papier toaletowy.
Canva

70% osób tego nie robi. Skutki są opłakane

Czasem, żeby zadbać o zdrowie, wystarczą drobne, codzienne czynności. Niestety nie wszyscy o tym zdają sobie sprawę. Okazuje się, że niektórzy nie wiedzą o tym, czy po skorzystaniu z toalety myć ręce. Skala problemu jest zatrważająca.
Reklama

Ludzie tego nie robią (a powinni)

Okazuje się, że aż 70% osób nie przestrzega podstawowych zasad higieny i nie myje rąk po skorzystaniu z toalety. Co więcej, osoby, które myją dłonie, robią to niedokładnie. Niektórzy uważają, że powinno umyć się ręce tylko po zrobieniu kupy. Nie jest to prawda.

Dlaczego należy myć ręce po wyjściu z toalety?

Bez względu na to, czy robisz siku, czy kupę, musisz umyć ręce. Dlaczego? Po pierwsze, toaleta to siedlisko wirusów i bakterii. Osiadają one na spłuczce, klamce, papierze toaletowym.

Po drugie podczas podcierania się, przenosisz bakterie z okolic odbytu i narządów płciowych na ręce, a potem w inne miejsca.

Ręce są namydlone i myte nad umywalką.
Canva

Myślisz, że sprzątasz, dokładnie się myjesz i to wystarczy? Nie

Reklama

Jeśli nawet Twoja toaleta jest tak czysta, że można by jeść z podłogi, to ten stan utrzymuje się jedynie do pierwszego spuszczenia wody. W przypadku ciała, to nigdy nie da się go domyć (a nawet byłoby to niewskazane) tak, żeby w okolicach odbytu lub narządów płciowych nie znajdowały się bakterie.

Co może się stać, jeśli ktoś nie myje rąk po wyjściu z toalety?

Takie nieprzestrzeganie higieny może grozić biegunkami, nudnościami i wymiotami. Warto też pamiętać, że roznosimy wirusy i bakterie dalej, zostawiając je w miejscach, które dotykamy.

Czy trzeba myć ręce przed skorzystaniem z toalety?

To zależy od tego co robiło się wcześniej. Jeśli wiesz, że masz brudne dłonie lub toaleta, z której chcesz skorzystać, nie jest zbyt czysta, byłoby to wskazane.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama