dynia ozdobna Halloween
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czym jest Jack O Lantern? Legenda z piekła rodem

Przejdź do galerii zdjęć
Nie bez pozoru najważniejszym symbolem Halloween jest dynia ozdobna Jack O’Lantern. Straszna dynia z wydrążonymi oczami i lampionem w środku może przestraszyć nie jedną osobę. Okazuje się, że nazwa dyni jest nieprzypadkowa i ma związek z przerażającą legendą.
Reklama

Skąd się wzięła dynia Jack o Lantern?

Charakterystyczna dynia z wydrążonymi oczami jest najważniejszym symbolem Halloween. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dynia ozdobna wywodzi się ze straszliwej legendy o imieniu Jack, który ciągle dbał o to, aby nieustannie się bogacić, wykorzystując do tego przede wszystkim nieetyczne sposoby.

Pewnego dnia po mężczyznę przyszedł diabeł, który chciał zabrać go do piekieł.

Reklama

Jack chciał jeszcze żyć długo przez wiele lat, dlatego poprosił szatana o spełnienie jego ostatniej woli. Jack chciał, aby Mefistofeles zmienił się w złota monetę, którą będzie mógł zapłacić za ostatni, huczny posiłek. Diabeł spełnił wolę mężczyzny i zmienił się w monetę. Jack jednak zamiast najeść się do syta, włożył pieniądz do kieszeni razem z boskim krzyżykiem. Uwięziony diabeł w zamian za uwolnienie go ze wstydliwej pułapki, zaproponował mężczyźnie, że jeśli ten zachowa całą sytuację w tajemnicy i pozwoli mu opuścić więzienie, to Lucyfer nigdy nie przyjmie jego duszy do czeluści piekielnych.

Jack zmarł jednak dość nieoczekiwanie 31 października. Z uwagi na jego liczne występki, pijackie życie i brak dobrych uczynków, odmówiono mu wstępu do nieba.

Reklama

Jack udał się więc do piekła, gdzie poprosił, aby go przyjęto. Diabeł, widząc mężczyznę i pamiętając, jak ten go wcześniej oszukał, rzucił w mężczyznę rozżarzonym węglem i kazał mu odejść. Jack wziął rzepę i wykonał z niego prowizoryczny lampion, do którego włożył węgiel z piekieł. Mężczyzna błąka się więc po ziemi aż do dnia ostatecznego.

dynia ozdobna Halloween
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Wcześniej rzepa, teraz dynia

Początkowo lampiony na Halloween robiono z rzepy, buraków i brukwi.

Reklama

Dopiero po przybyciu irlandzkich osadników do Stanów Zjednoczonych Ameryki rzepę zamieniono na dynię, która była znacznie większa i łatwiej w niej się rzeźbiło.

Wspominając legendę o Jack o Lantern wiele osób w czasie Halloween 31 października umieszcza przed domami się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi różnymi strasznymi postaciami.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: 5 przepisów z dynią hokkaido w roli głównej
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama