Skąd się wzięła nazwa Halloween? Ma związek ze Wszystkimi Świętymi
Do przeczytania w ok. 2 min.
Halloween wywodzi się z tradycji celtyckiej
Chociaż moda na Halloween przyszła do Polski z USA w latach 90. XX w., to tak naprawdę święto wywodzi się z irlandzkiej kultury Celtów, a do Stanów Zjednoczonych Ameryki dotarło wraz z osadnikami ze Zjednoczonego Królestwa.
Już ponad 2 tysiące lat temu Celtowie wierzyli, że w czasie święta Samhain na cześć boga śmierci, zaświaty się otwierają, a duchy przybywają na ziemię. Ludzie obawiali się, że złe duchy ich rozpoznają, dlatego przybierali straszne maski i dziwaczne stroje w nadziei, że złe zjawy wezmą ich za zbłąkane dusze. Stąd wziął się zwyczaj przebierania w czasie Halloween 31 października.
Święto ma jednak znacznie bardziej mroczną tradycję, niż nam się to wydaje. W czasie Samhain druidzi odprawiali tajemne, złowrogie obrzędy w pobliżu rozpalonych ognisk. Aby zadowolić złe duchy, w ogniskach składano ofiary z plonów i zwierząt, a w wyjątkowych przypadkach z ludzi. Zwyczaj wydrążonej strasznej dyni z lampionem w środku, zostawianej przed domem oznaczał natomiast oddanie się rodziny pod opiekę złych duchów.
Skąd pochodzi nazwa Halloween?
Pierwsza parada Halloween odbyła się w USA 31 października 1920 roku i na początku nie wzbudziła aż takiego zainteresowania.
Dopiero wskutek globalizacji i wymieszania kultur, święto dotarło do Europy oraz do Polski i w ostatnich latach staje się coraz chętniej obchodzone. Historia Halloween wywodzi się co prawda z tradycji celtyckiej, ale sama nazwa lingwistycznie ma związek z Wszystkimi Świętymi.
Nazwa Halloween jest niczym innym jak skrótem od All Hallow Even, czyli wigilią/ nocą przed Wszystkimi Świętymi. W kulturze chrześcijańskiej obchodzono trzydniowe Triduum, które obejmowało: All Hallows' Eve (Hallowe'en), All Saints' Day (All Hallows') i All Soul's Day i trwało od 31 października do 2 listopada.