dynia Halloween
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Skąd się wzięła nazwa Halloween? Ma związek ze Wszystkimi Świętymi

Halloween to pogańskie święto, które wywodzi się z kultury celtyckiej. Z uwagi na swoją nietypową naturę i tajemniczość obrzędów Halloween cieszy się coraz większą popularnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Europie i przede wszystkim w Polsce. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że nazwa Halloween ma bezpośredni związek ze Wszystkimi Świętymi.
Reklama

Halloween wywodzi się z tradycji celtyckiej

Chociaż moda na Halloween przyszła do Polski z USA w latach 90. XX w., to tak naprawdę święto wywodzi się z irlandzkiej kultury Celtów, a do Stanów Zjednoczonych Ameryki dotarło wraz z osadnikami ze Zjednoczonego Królestwa.

Już ponad 2 tysiące lat temu Celtowie wierzyli, że w czasie święta Samhain na cześć boga śmierci, zaświaty się otwierają, a duchy przybywają na ziemię. Ludzie obawiali się, że złe duchy ich rozpoznają, dlatego przybierali straszne maski i dziwaczne stroje w nadziei, że złe zjawy wezmą ich za zbłąkane dusze. Stąd wziął się zwyczaj przebierania w czasie Halloween 31 października.

Reklama

Święto ma jednak znacznie bardziej mroczną tradycję, niż nam się to wydaje. W czasie Samhain druidzi odprawiali tajemne, złowrogie obrzędy w pobliżu rozpalonych ognisk. Aby zadowolić złe duchy, w ogniskach składano ofiary z plonów i zwierząt, a w wyjątkowych przypadkach z ludzi. Zwyczaj wydrążonej strasznej dyni z lampionem w środku, zostawianej przed domem oznaczał natomiast oddanie się rodziny pod opiekę złych duchów.

dyniowe kubeczki na Halloween
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Skąd pochodzi nazwa Halloween?

Pierwsza parada Halloween odbyła się w USA 31 października 1920 roku i na początku nie wzbudziła aż takiego zainteresowania.

Reklama

Dopiero wskutek globalizacji i wymieszania kultur, święto dotarło do Europy oraz do Polski i w ostatnich latach staje się coraz chętniej obchodzone. Historia Halloween wywodzi się co prawda z tradycji celtyckiej, ale sama nazwa lingwistycznie ma związek z Wszystkimi Świętymi.

Nazwa Halloween jest niczym innym jak skrótem od All Hallow Even, czyli wigilią/ nocą przed Wszystkimi Świętymi. W kulturze chrześcijańskiej obchodzono trzydniowe Triduum, które obejmowało: All Hallows' Eve (Hallowe'en), All Saints' Day (All Hallows') i All Soul's Day i trwało od 31 października do 2 listopada.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama