Kanapka z zieleniną
pexels.com

Dieta Królów - na czym polega? Czy rzeczywiście jest skuteczna?

Dieta Królów jest popularna nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Została stworzona przez ojca i syna - Grzegorza oraz Radosława Królów. Program Królów składa się z czternastu etapów, przez które należy przejść, aby zrzucić zbędne kilogramy. Co warto wiedzieć o tym systemie żywienia? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
Reklama

Dieta Królów - na czym polega?

Dieta Królów została stworzona przez ojca i syna - Grzegorza oraz Radosława Królów. A wszystko za sprawą walki, jaką stoczył sam ze sobą Grzegorz. Zmagał się z bardzo dużą otyłością. Zgubił nadprogramowe kilogramy i postanowił podzielić się swoimi metodami z innymi ludźmi w potrzebie. Ważył 130 kg, co uniemożliwiało mu wykonywanie wielu czynności. Musiał, m.in. zrezygnować ze swojej pracy. Miał duże problemy ze zdrowiem, np. nie mógł chodzić. Wymyślił własną metodę odchudzania, ponieważ inne nie przynosiły zamierzonych efektów.

W programie Królów mamy do czynienia z aż 14 etapami, a każdy z nich jest bardzo dokładnie opisany. Konkretna osoba musi jednak pamiętać o tym, że musi zmienić swoje nawyki żywieniowe na zawsze, aby utrzymać odpowiednią masę ciała. Metoda odchudzania opiera się nie tylko na otrzymaniu listy produktów, które są zalecane do spożycia na danym etapie, ale również na wewnętrznym wsparciu. Konkretna osoba ma bowiem dostęp do grupy na Facebooku i Messengerze, gdzie otrzymuje dobre słowo od członków programu, a także swojego mentora, który również przeszedł przez ten proces.

Reklama

To dlatego grupa stawia tak duży nacisk na przestrzeganie kultury osobistej, ponieważ ważna jest pozytywna atmosfera.

Warzywa na talerzu
pexels.com

Zazwyczaj jeden etap trwa cały tydzień, choć może być również skrócony, ponieważ wszystko jest dopasowywane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań konkretnej osoby. Przez pierwszy tydzień odchudzania dąży się do tego, że zrzucić około 1 kg. Pacjenci mają się ważyć i mierzyć raz w tygodniu, zawsze w poniedziałki. Trener odchudzania kontroluje, czy dana osoba nie traci masy zbyt szybko i w razie takiej sytuacji, rekomenduje zmiany.

Zasady diety Królów

Przede wszystkim w diecie Królów chodzi o spożywanie wartościowych produktów, które są rozpisane na liście przypisanej do konkretnego etapu.

Reklama

W ciągu dnia, osoba odchudzająca się powinna zjeść około 5 posiłków. To jednak nie wszystko, ponieważ dietę Królów wspierają suplementy i preparaty żywieniowe, które trzeba kupować od firmy.

Główną rolę w jadłospisach zawsze odgrywają warzywa. Powinny one zajmować 70% talerza danej osoby. Z kolei jedzenie owoców ma być raczej okazjonalne, ponieważ są znacznie bardziej kaloryczne. Twórcy diety stawiają na to, aby produkty pochodziły z naturalnych i ekologicznych upraw, często od regionalnych producentów. Jaja powinny być z wolnego wybiegu, nabiał odtłuszczony, a pestki oraz suszone owoce nie mogą być siarkowane.

W tej diecie fundamentem jest również spożywanie dużej ilości wody, której pH powinno wynosić więcej niż 7,2. Dodatkowo każda osoba powinna również stawiać na samodzielne wyciskanie soków z owoców, a w szczególności z warzyw.

Co można jeść w diecie Królów?

W zależności od etapu programu Królów zmienia się lista rekomendowanych produktów. Jednak zazwyczaj zakazane są tylko niektóre warzywa. W pierwszym tygodniu można jeść, np.:

Reklama
 • bakłażana,
 • brokuł,
 • cukinię,
 • dynię,
 • jarmuż,
 • kalafior,
 • karczochy,
 • kiełki,
 • kapustę,
 • ogórki,
 • paprykę,
 • sałatę,
 • szpinak,
 • szczaw,
 • zioła.

W praktycznie nieograniczonej ilości można jeść również np. grzyby. A już w czwartym etapie dopuszczalne jest spożywanie oliwek, awokado, a nawet gorzkiej czekolady. Lista produktów jest zatem dość bogata.

Jakich produktów powinno się unikać?

To również zależy od konkretnego tygodnia. W pierwszym powinno się unikać, np. pomidorów i marchewek, ale również wszystkich owoców. Zakazana jest także kawa oraz herbata, buraki, kasza, a nawet chleb oraz ziemniaki. Listy bardzo szybko się zmieniają i jest to ściśle uzależnione od etapu, na którym znajduje się dana osoba. To dlatego musi się ona wykazać uważnością, a także zaangażowaniem, aby przestrzegać rozpisek, który są rekomendowane przez specjalistów.

Kobieta kroi warzywa
pexels.com

Skutki uboczne

Reklama

Na pewno warto podkreślić, że w diecie Królów ogromną rolę odgrywa motywacja. Klient ma nieustanne wsparcie i uzyskuje pomoc ze strony innych osób, które już przeszły program lub są w trakcie. Dążenie do celu wspomaga również regularne raportowanie efektów, co przybliża poszczególne osoby do celu.

Trzeba jednak podkreślić, że listy produktów nie są idealne i wykluczają wiele wartościowych i zdrowych towarów, takich jak niektóre warzywa, orzechy czy owoce. Wiele produktów, promowanych w diecie Królów jest również dość mocno przetworzonych. Często zawierają dodatek cukru. Ponadto niektóre osoby, które przeszły program skarżą się na efekt jo-jo.

Reklama
Autor - Klaudia Woźniak
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.pieszczynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama