Osteoporoza i bisfosfoniany
Canva.com

Dlaczego osobom chorym na osteoporozę podaje się bisfosfoniany?

Bisfosfoniany to klasa leków stosowanych w leczeniu osteoporozy, złamań kości i choroby Pageta. Jednym z rodzajów bisfosfonianów jest kwas zoledronowy. Kto jeszcze może je stosować i czy wywołuje skutki uboczne?
Reklama

Leczenie osteoporozy

Osteoporoza i bisfosfoniany
Canva.com

Bisfosfoniany to klasa leków stosowanych w leczeniu osteoporozy i utraty kości. Leki te można przyjmować w postaci tabletek, płynów lub zastrzyków. Bisfosfoniany są najczęściej stosowane w leczeniu kobiet i mężczyzn po menopauzie z osteoporozą lub złamaniami osteoporotycznymi.

Są również stosowane w leczeniu choroby Pageta, która jest zaburzeniem kości, które atakuje szczęki i kości długie. Bisfosfoniany są przepisywane pacjentom ze złamaniem, które zostało wyleczone przez co najmniej sześć tygodni.

Choroba Pageta jest rzadką postacią raka kości, która występuje, gdy komórki w organizmie rozmnażają się i szybko rozprzestrzeniają.

Reklama

Choroba ta może wpływać na dowolną kość w ciele, ale najczęściej występuje w czaszce, kręgosłupie, miednicy lub kości udowej. Najczęściej występuje u osób powyżej 50 roku życia. Objawy choroby Pageta obejmują ból, obrzęk i tkliwość.

Bisfosfoniany - inne właściwości lecznicze

Osteoporoza i bisfosfoniany
Canva.com
Reklama

Wiele osób stosuje obecnie bisfosfoniany w leczeniu osteoporozy. Bisfosfoniany zapobiegają utracie masy kostnej i pomagają utrzymać mocne kości. Są również stosowane w leczeniu niektórych rodzajów raka, takich jak rak piersi, rak prostaty i inne. Najczęstsze działania niepożądane bisfosfonianów to niski poziom wapnia we krwi, który może powodować zmęczenie, zawroty głowy i osłabienie mięśni. Ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z tych działań niepożądanych.

Bisfosfoniany można również stosować w leczeniu niektórych nowotworów kości, takich jak kostniakomięsak i rak piersi. Wykazano, że bisfosfoniany zmniejszają ryzyko nawrotu raka o około połowę. Bisfosfoniany są również podawane po radioterapii, aby zapobiec pęknięciom w kości.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama