Osteoporoza
Canva.com

Osteoporoza - cichy wróg kości. Jak zapobiegać?

Osteoporoza to choroba, która atakuje kości, powodując, że stają się kruche i łatwo pękają. Osteoporoza może wystąpić u każdego, ale najczęściej występuje u kobiet po menopauzie, które przestały miesiączkować. Jak można zadbać o swoje kości?
Reklama

Delikatne kości

Osteoporoza
Canva.com

Osteoporoza jest chorobą, która powoduje, że kości stają się cienkie i kruche. Jeśli masz osteoporozę, twoje kości są słabe i bardziej narażone na pękanie, nawet jeśli nie wykonujesz żadnej aktywności fizycznej. Jeśli masz ponad 50 lat, porozmawiaj z lekarzem o tym, jak zapobiegać osteoporozie. Istnieje wiele sposobów na wzmocnienie kości, w tym spożywanie dobrze zbilansowanej diety, regularne ćwiczenia i dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia w diecie.

Reklama

Osteoporoza często zaczyna się jako łagodny ból kości, który może ustąpić samoistnie. Powinieneś zostać zbadany przez lekarza pod kątem osteoporozy, jeśli odczuwasz ból kości od ponad trzech miesięcy lub jeśli zauważyłeś zmiany w ich strukturze.

Jak sobie poradzić z bólem?

Osteoporoza
Canva.com
Reklama

Kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości wapnia i estrogenu, kości nie są w stanie utrzymać swojej gęstości. Ciało próbuje zrekompensować ten niedobór, wyciągając wapń z zębów i tkanki kostnej. Powoduje to, że zęby stają się bardziej porowate, co prowadzi do próchnicy zębów i utraty kości. Jeśli masz osteoporozę, będziesz mieć większe ryzyko złamań, szczególnie w biodrach, kręgosłupie i nadgarstkach.

Istnieje wiele sposobów leczenia osteoporozy. Spożywanie różnych produktów spożywczych, w tym ciemnozielonych warzyw, niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz wzbogaconych w wapń zbóż i soków może pomóc w uzyskaniu wystarczającej ilości wapnia.

Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i wytrzymałości kości. Pomaga budować gęstość kości, zapobiegać złamaniom kości, a nawet pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy. Witamina D pomaga również organizmowi wchłaniać wapń i pomaga organizmowi regulować ilość wapnia we krwi. Witamina D ma również inne ważne funkcje, które pomagają regulować hormony, wzmacniają układ odpornościowy i regulują reakcję organizmu na insulinę.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama