Dżem poziomkowy
Canva.com

Dżem z poziomek i malin. Sekretny przepis z rodzinnego domu

W naszym rodzinnym domu zawsze ceniło się proste, naturalne smaki. Dżem z poziomek i malin, który przechodzimy z pokolenia na pokolenie, jest wspaniałym przykładem tej filozofii. To połączenie dwóch owoców - poziomek o intensywnym smaku i malin o charakterystycznym aromacie, tworzy harmonię smaków, którą trudno zapomnieć.
Reklama

Jak zrobić pyszny dżem?

Jeden z elementów, które czynią nasz dżem wyjątkowym, to wysokiej jakości składniki. Głównym skarbem są oczywiście poziomki i maliny. Ich wybór wymaga czasu i cierpliwości, ale warto zainwestować ten trud. Przepis opiera się na proporcji łączącej 500 g poziomek i 300 g malin. Te owocowe skarby mieszają się z 500 g cukru, który nadaje dżemowi nie tylko słodyczy, ale i konieczną konsystencję. Dodatek soku i skórki z cytryny dodaje dżemowi świeżości, a łyżeczka masła nadaje mu aksamitności.

Przygotowanie dżemu krok po kroku

Rozpoczęcie procesu przygotowywania dżemu to moment, kiedy zaczynamy czuć nadchodzącą radość z degustacji. Owoce są delikatnie myte i przygotowywane do gotowania. Cukier i owoce łączą się w rondelku, a aromatyczny sok z cytryny dodaje smaku.

Następnie, podczas delikatnego gotowania, owocowa mieszanka zaczyna uwalniać swoje esencje. Cukier powoli się rozpuszcza, a mieszanka nabiera głębokiego, rubinowego koloru. Skórka cytrynowa i sok wprowadzają do tego małego arcydzieła nutę świeżości.

Reklama

Test kropli

W trakcie gotowania można przeprowadzić tzw. "test kropli". Niewielka ilość dżemu jest nakładana na zimny talerzyk. Jeśli dżem zastyga i nie rozlewa się, to znak, że jest gotowy. To chwila triumfu, kiedy możemy być pewni, że nasza kompozycja smaków osiągnęła ideał.

Dżem jest gotowy do przełożenia do słoików. Starannie wypełniamy je gorącym dżemem, starając się pozostawić nieco przestrzeni u góry. Pasteryzacja słoików w gorącej wodzie to ostatni etap, który zapewni dżemowi dłuższą trwałość.

Kiedy słoiki ochładzają się, a dżem jest gotowy do degustacji, chwila ta nabiera jeszcze większego znaczenia. Każdy kęs to powrót do przeszłości, do smaków naszego dzieciństwa i rodzinnych spotkań w kuchni.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama