Endometrioza
Canva.com

Endometrioza - bolesny problem wielu kobiet. Objawy, przyczyny, leczenie

Endometrioza dotyka ponad 176 milionów kobiet na całym świecie. Jest to bolesny stan, który może powodować u kobiet nieregularne lub bardzo ciężkie miesiączki, bolesny seks i oddawanie moczu. Co warto o tym wiedzieć?
Reklama

Kobiece schorzenie

Endometrioza
Canva.com

Endometrioza to stan, w którym tkanka wyściełająca macicę rośnie poza macicą. Tkanka zwykle znajduje się na jajnikach, jajowodach i innych częściach miednicy. Najczęstszymi objawami endometriozy są ból miednicy, bezpłodność i przewlekły ból miednicy. Inne objawy mogą obejmować chroniczne zmęczenie, ciężkie miesiączki i częste oddawanie moczu.

Reklama

Przyczyna endometriozy jest nieznana, ale może być spowodowana brakiem równowagi hormonalnej lub odpowiedzią układu odpornościowego. Może powodować przewlekły ból miednicy, bezpłodność, a nawet może prowadzić do problemów z jelitami i pęcherzem.

Szacuje się, że do 5% kobiet w wieku rozrodczym może mieć endometriozę. Najczęściej spotyka kobiety w wieku od 30 do 40 lat.

Bolesny problem

Endometrioza
Canva.com

Możliwe jest wystąpienie endometriozy bez żadnych objawów.

Reklama

Zdiagnozowanie może być również trudne, ponieważ objawy mogą być podobne do innych stanów. Endometrioza nie zagraża życiu, ale może być bardzo bolesna i powodować wiele problemów.

Wiele osób z endometriozą nie jest zdiagnozowanych, ponieważ nie mają objawów lub powiedziano im, że to „tylko” problem z okresem. Jednak endometrioza może być również stanem nowotworowym i może być śmiertelna, jeśli nie jest leczona. Endometrioza jest jednym z najczęstszych nowotworów ginekologicznych.

Nowe badanie w Journal of Reproductive Medicine wykazało, że kobiety, które miały rodzinną historię endometriozy, częściej miały objawy, gdy spożywały dietę bogatą w rafinowane węglowodany. Odkryli również, że kobiety, które zjadły więcej warzyw, rośliny strączkowe, a owoce rzadziej miały objawy endometriozy.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama