Klimatyzacja samochodowa
Canva.com

Gorąco? Zadbaj o sprawną klimatyzację latem. Garść przydatnych wskazówek

Sprawna klimatyzacja w samochodzie to podstawa, szczególnie w lecie, gdzie korzystamy z niej praktycznie cały czas, aby uzyskać chłód we wnętrzu i komfort w trasie. Jak zadbać o klimatyzację samochodową, aby zawsze w kabinie było odpowiednio chłodno i świeżo?
Reklama

Jak dbać o „klimę” w aucie?

Klimatyzacja samochodowa
Canva.com

Kierowcy w sezonie wakacyjnym wprost nie wyobrażają sobie jazdy bez włączonej klimatyzacji. Ważne jest, aby na bieżąco ją serwisować, bowiem zanieczyszczenia płynące z nawiewów wentylacji mogą być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Sprawna klimatyzacja, a co za tym idzie odpowiednia temperaturze w kabinie samochodu (najlepiej 21 stopni Celsjusza) sprawiają, że czas reakcji na drodze jest zdecydowanie krótszy.

Reklama

Kierowcy w chłodnej kabinie są skoncentrowani, rzadziej się czują zmęczeni.

Układ wentylacyjny w samochodzie składa się ze sprężarki, parownika oraz skraplacza. Gdy naciśniemy przycisk start na panelu klimatyzacji czynnik chłodzący pompowany jest do sprężarki. Wówczas zwiększa się jego ciśnienie, dalej czynnik dociera do skraplacza, gdzie zmienia swój stan skupienia w ciekły. W parowniku następuje rozprężenie gazu, który skutkuje obniżeniem temperatury wewnątrz samochodu.

Reklama
Klimatyzacja samochodowa
Canva.com

Doświadczeni kierowcy zalecają, aby odpowiednia temperatura w kabinie auta oscylowała na poziomie 20-24 stopni. Warto wiedzieć, że powinniśmy przy dojeżdżaniu do wyznaczonego punktu zwiększać temperaturę w kabinie, aby organizm nie doznał szoku, gdy wyjdziemy na zewnątrz. Strumienie zimnego powietrza nie powinny być nastawione bezpośrednio na stawy, mięśnie, ręce.

Reklama

Może to prowadzić do zapalenia mięśni i stawów.

Symptomy, które świadczą o niepełnej sprawności klimatyzacji są: słabe chłodzenie, parowanie szyb, nadmierne zużycie paliwa, brzydki zapach z nawiewów. Warto przynajmniej raz w roku odwiedzić serwis dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa. Podczas wizyty w warsztacie specjalista skontroluje ilość czynnika chłodzące, wyczyści nawiewy powietrza, a także wymieni filtr kabinowy i napełni układ nowym płynem chłodzącym. Warto także minimum raz w roku użyć antybakteryjnych środków pielęgnacyjnych. Regularne serwisy klimatyzacji zapobiegają rozwojowi grzybów, bakterii oraz drobnoustrojów we wnętrzu samochodów. To również ważne dla zdrowia dzieci i alergików.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Rodzina w samochodzie
Zanim zabierzesz samochód w długą, wakacyjną podróż, ważne jest, aby poznać stan techniczny pojazdu odpowiednio wcześniej. Najlepiej jest przeprowadzić kontrolę samochodu przed planowanym urlopem. Pomoże nam to uniknąć problemów, które mogą pojawić się podczas podróży i niechcianych kosztów naprawy.
Bagażnik samochodowy wypchany rzeczami
Planujesz wakacyjną podróż samochodem? Z pewnością bagażnik będzie wypełniony po brzegi i jak zawsze zabraknie miejsca na coś naprawdę ważnego. Okazuje się, że jeżeli odpowiednio zaplanujesz kolejność pakowania oraz dobierzesz kształty i rozmiary walizek, możesz zaoszczędzić sporo miejsca. Oto nasz poradnik, jak optymalnie spakować bagażnik samochodowy na wakacyjny wyjazd.
Planujesz weekendowy wypad z przyjaciółmi? Wypożycz samochód i podróżuj komfortowo
Weekendowe wypady poza miasto ze znajomymi to coraz popularniejszy sposób na spędzenie wolnego czasu. Możliwość poznania nowych miejsc, czy też pobyt na łonie natury kusi wiele osób. Jednak część z nich rezygnuje z takiej przyjemności. Powodem często jest brak odpowiedniego samochodu. Rozwiązaniem tego problemu może być skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów, która we flocie ma najróżniejsze modele pojazdów. Wśród nich znajdzie się i taki, który zmieści zgraną paczkę przyjaciół wybierającą się na wspólny wyjazd.
Reklama
Reklama
Reklama