Klimatyzacja samochodowa
Canva.com

Gorąco? Zadbaj o sprawną klimatyzację latem. Garść przydatnych wskazówek

Sprawna klimatyzacja w samochodzie to podstawa, szczególnie w lecie, gdzie korzystamy z niej praktycznie cały czas, aby uzyskać chłód we wnętrzu i komfort w trasie. Jak zadbać o klimatyzację samochodową, aby zawsze w kabinie było odpowiednio chłodno i świeżo?
Reklama

Jak dbać o „klimę” w aucie?

Klimatyzacja samochodowa
Canva.com

Kierowcy w sezonie wakacyjnym wprost nie wyobrażają sobie jazdy bez włączonej klimatyzacji. Ważne jest, aby na bieżąco ją serwisować, bowiem zanieczyszczenia płynące z nawiewów wentylacji mogą być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Sprawna klimatyzacja, a co za tym idzie odpowiednia temperaturze w kabinie samochodu (najlepiej 21 stopni Celsjusza) sprawiają, że czas reakcji na drodze jest zdecydowanie krótszy.

Reklama

Kierowcy w chłodnej kabinie są skoncentrowani, rzadziej się czują zmęczeni.

Układ wentylacyjny w samochodzie składa się ze sprężarki, parownika oraz skraplacza. Gdy naciśniemy przycisk start na panelu klimatyzacji czynnik chłodzący pompowany jest do sprężarki. Wówczas zwiększa się jego ciśnienie, dalej czynnik dociera do skraplacza, gdzie zmienia swój stan skupienia w ciekły. W parowniku następuje rozprężenie gazu, który skutkuje obniżeniem temperatury wewnątrz samochodu.

Reklama
Klimatyzacja samochodowa
Canva.com

Doświadczeni kierowcy zalecają, aby odpowiednia temperatura w kabinie auta oscylowała na poziomie 20-24 stopni. Warto wiedzieć, że powinniśmy przy dojeżdżaniu do wyznaczonego punktu zwiększać temperaturę w kabinie, aby organizm nie doznał szoku, gdy wyjdziemy na zewnątrz. Strumienie zimnego powietrza nie powinny być nastawione bezpośrednio na stawy, mięśnie, ręce.

Reklama

Może to prowadzić do zapalenia mięśni i stawów.

Symptomy, które świadczą o niepełnej sprawności klimatyzacji są: słabe chłodzenie, parowanie szyb, nadmierne zużycie paliwa, brzydki zapach z nawiewów. Warto przynajmniej raz w roku odwiedzić serwis dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa. Podczas wizyty w warsztacie specjalista skontroluje ilość czynnika chłodzące, wyczyści nawiewy powietrza, a także wymieni filtr kabinowy i napełni układ nowym płynem chłodzącym. Warto także minimum raz w roku użyć antybakteryjnych środków pielęgnacyjnych. Regularne serwisy klimatyzacji zapobiegają rozwojowi grzybów, bakterii oraz drobnoustrojów we wnętrzu samochodów. To również ważne dla zdrowia dzieci i alergików.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama