Rodzina w samochodzie
Canva.com

Jak przygotować samochód na wakacje przed długą podróżą z bliskimi?

Zanim zabierzesz samochód w długą, wakacyjną podróż, ważne jest, aby poznać stan techniczny pojazdu odpowiednio wcześniej. Najlepiej jest przeprowadzić kontrolę samochodu przed planowanym urlopem. Pomoże nam to uniknąć problemów, które mogą pojawić się podczas podróży i niechcianych kosztów naprawy.
Reklama

Kontrola jest ważna

Kobieta w samochodzie
Canva.com

Jeśli wybieracie się w podróż, to ważne jest, aby wykonać szeroki przegląd stanu technicznego auta. Warto w tej sprawie udać się do specjalistycznego warsztatu lub autoryzowanego serwisu w przypadku nowego samochodu. Dokładny przegląd auta pozwoli na uniknięcie dużych kosztów holowania samochodu i naprawy, np. za granicą.

W serwisie doświadczony pracownik sprawdzi:

  • poziom płynów - chłodniczego, hamulcowego oraz wspomagania.
  • opony - stan ciśnienie, głębokość bieżnika oraz dostępność koła zapasowego
  • światła i żarówki - te części możemy zawsze wymienić samodzielnie, wystarczy, że zaopatrzymy się w komplet zapasowych lampek
  • stan wycieraczek - pamiętajmy, że odpowiednio zamontowane i sprawne wycieraczki nie zostawiają smug na szybie.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W serwisie warto również opowiedzieć mechanikowi, gdzie wybieramy się na wakacje.

Reklama

Pamiętajmy, że, np. podczas jazdy w górach dużo szybciej zużyją się klocki hamulcowe, jak i tarcze hamulcowe. Mechanik powinien również sprawdzić w trakcie kompleksowego przeglądu stan zawieszenia, geometrię kół, stan i jakość pracy akumulatora, układ elektryczny, oświetlenie oraz sprawność układu kierowniczego.

Pamiętajmy, że w różnych warunkach atmosferycznych droga hamowania rośnie a poziom manewrowania maleje. Istotne jest także, aby nie obciążać samochodu, czyli nie przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej auta, tj DMC. Zadbajmy o bezpieczne rozmieszczenie bagaży w samochodzie, jak i pasażerów. Jeśli jedna strona auta jest cięższa, tym większa szansa na wypadek.

Stopy w samochodzie
Canva.com

Obecnie na drodze jest wielu kierowców, których nie tylko rozpraszają telefony i liczne powiadomienia, ale także nie są świadomi swojego otoczenia. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego co się dzieje wokół auta i uważać na innych uczestników ruchu podczas jazdy, nie tylko dlatego, że jest to nasze prawo, ale dlatego, że jest również bezpieczne. Jeśli jesteśmy zbyt zajęci patrzeniem na swój telefon, możemy przegapić samochód zbliżający się zza zakrętu lub zwierzę przechodzące przez ulicę.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama