Mężczyzna zapalający świeczki
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak obchodzi się Święto Zmarłych w Czechach?

Dla Polaków zarówno Wszystkich Świętych jak i Dzień Zaduszny są jednymi z najważniejszych świąt w roku. Okazuje się, że nie wszyscy na świecie podchodzą tak skrupulatnie do obchodzenia Święta Zmarłych. Prawdziwym ewenementem na skalę światową są Czesi, którzy często zapominają nawet zapewnić godnego pochówku zmarłym, a do obchodzenia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego podchodzą w bardzo "luźny sposób".
Reklama

Jak obchodzi się Wszystkich Świętych w Czechach?

Czechy to jedno z tych państw na świecie, w których 1 listopada nie jest dniem wolnym od pracy. Obywatele kraju zarówno we Wszystkich Świętych jak i w Dzień Zaduszny normalnie pracują, co też zapewne przekłada się na sposób świętowania uroczystości.

Wpływ na to ma również deklarowane wyznanie. Większość Czechów jest ateistami, a za katolików uważa się tylko ponad 20 proc. wszystkich obywateli.

Reklama

W Czechach zarówno we Wszystkich Świętych jak i w Dzień Zaduszny nie zauważymy więc zwiększonego ruchu na drogach. Oczywiście, więcej osób niż standardowo wybiera się na cmentarze, ale nie jest to w żadnym razie przypadek Polski, gdzie w Święto Zmarłych na cmentarzach jest bardzo tłoczno.

Nie dziwi więc fakt, że Czesi nie chcą ustanowienia 1 listopada dniem wolnym od pracy, bo jak sami zauważają, na cmentarze przecież wybierają się po pracy. Z sondaży pokazujących opinię publiczną wynika ponadto, że Czesi deklarują, że na groby zmarłych przyjeżdżają przede wszystkim 2 listopada w Zaduszki - czyli Dušičky. Święto nie ma dla nich jednak wymiaru religijnego i kojarzą je bardziej jako dzień uczczenia pamięci zmarłych.

Reklama
Udekorowany pomnik na cmenatzry na Wszystkich Świętych
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czeski pogrzeb

Czesi mają zaskakujące podejście do kwestii pogrzebu. 80 procent zmarłych poddaje się kremacji. Według obowiązującego prawa urnę z prochami zmarłego należy odebrać w ciągu roku. Czesi nie mają jednak na to zazwyczaj czasu i pieniędzy, więc niechciani zmarli leżą na półkach zakładów pogrzebowych przez wiele lat, a po pewnym czasie trafiają zazwyczaj do worków na śmieci. Same worki transportuje się natomiast do zbiorowej mogiły.

Reklama

Warto dodać, że każdym worku znajduje się 10 spopielonych zmarłych, a jedna mogiła może pomieścić nawet 80 worków.

Ci, którzy decydują się na tradycyjny pochówek z wykupionym grobowcem, często także mają niekonwencjonalne podejście do śmierci. Spacerując czeskimi cmentarzami, można więc często zauważyć nietypowe znicze na pomnikach lub kompromitujące zdjęcia zmarłych.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama