Grzybica jamy ustnej
Canva.com

Jak poradzić sobie z grzybicą jamy ustnej?

Grzybica to termin używany do opisania wszelkich infekcji grzybiczych, które atakują jamę ustną. Istnieje wiele różnych rodzajów grzybicy, ale najczęstszym typem jest kandydoza. Kandydoza to rodzaj infekcji drożdżakowej, która może powodować białe plamy na języku i jamie ustnej. Co warto jeszcze wiedzieć?
Reklama

Jak sobie radzić z grzybicą?

Grzybica to infekcja grzybicza, która atakuje jamę ustną. Jest to rodzaj infekcji wywoływanej przez grzyby, takie jak drożdże, wirusy i pleśnie. Grzyb rośnie w wilgotnych obszarach, takich jak usta, gardło i jama nosowa.

Grzybica jamy ustnej
Canva.com

Grzybica w ustach może być bardzo drażniącym i niewygodnym problemem. Pierwszym krokiem w pozbyciu się grzyba jest mycie zębów i języka, pomoże w tym również nitkowanie dentystyczne. Po umyciu i nitkowaniu zębów spróbuj płukać gardłem roztworem słonej wody.

Ta choroba może powodować obrzęk, krwawienie i ból w jamie ustnej. Niektóre pokarmy, których należy unikać, obejmują: surowe owoce i warzywa, pikantne potrawy, kwaśne pokarmy i surowe ryby. Dieta przeciwgrzybicza to zdrowa dieta, która została specjalnie zaprojektowana, aby pomóc w zwalczaniu infekcji grzybiczych. Dieta zawiera dużo owoców i warzyw, a także produkty pełnoziarniste, fasolę i orzechy.

Co warto wiedzieć o grzybicy jamy ustnej?

Objawy grzybicy obejmują białą lub żółtą powłokę na języku lub wewnątrz policzków i ust, ból w jamie ustnej lub gardle, nieświeży oddech i trudności w połykaniu.

Reklama

Grzybica może być leczona lekami przeciwgrzybiczymi, takimi jak nystatyna lub flukonazol.

Grzybica jamy ustnej
Canva.com

Flukonazol jest lekiem stosowanym w leczeniu wielu różnych rodzajów zakażeń grzybiczych. Jest również stosowany w zapobieganiu i leczeniu infekcji drożdżakowych i można go przyjmować jako pojedynczą dawkę lub w połączeniu z innymi lekami.

Flukonazol jest skuteczny w leczeniu Candida albicans, co powoduje infekcje drożdżakowe pochwy. Może być również stosowany w leczeniu kandydozy ogólnoustrojowej i pleśniawki, a także kandydozy jamy ustnej.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama