Storczyk
Canva.com

Jak przesadzić storczyka? Skuteczny poradnik krok po kroku

Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które możemy dostać w prezencie od bliskiej osoby. Ten kwiat wymaga jednak szczególnej pielęgnacji, uwagi i miłości. Jak przesadzić storczyka, aby go nie uszkodzić? Doradzamy!
Reklama

Jak i kiedy przesadzać?

Storczyk
Canva.com

Przesadzanie storczyków typu falenpsis, czy cymbidium nie jest trudne, ale wymaga od nas trochę czasu. Najczęściej przesadzamy ten piękny kwiat, gdy nasza doniczka ulegnie rozpadowi. Wymiana doniczki, a przy tym zmiana podłoża może być potrzebna, gdy nasz storczyk zostanie zaatakowany przez choroby lub, gdy zacznie gnić korzeń. Warto wiedzieć, że storczyki podlewane deszczówką powinny być przesadzane średnio co 2-3 lata.

Zanim podejdziemy do procesu przesadzania, to ważne jest, aby na początku namoczyć korzenie w wodzie.

Reklama

Dzięki temu korzenie będą miękkie i elastyczne. Ostrożnie wyjmujemy roślinę z doniczki i powoli rozluźniamy korzenie. Gdy uda nam się kompleksowo oczyścić korzenie możemy przejść do przesadzania. Zdrowe korzenie to takie, które są jędrne, grube, białe i jasnozielone.

Jaką wybrać doniczkę do storczyka?

Storczyk
Canva.com

Warto wiedzieć, że doniczka, do której będziemy przesadzać storczyka wcale nie musi być większa. Idealnie będzie, jeśli doniczka będzie przezroczysta, bo dzięki temu korzenie będą mogły łatwiej przechodzić proces fotosyntezy. Dodatkowo będziemy mogli monitorować, czy korzenie gniją. Do przesadzania storczyków nie używajmy mielonego torfu oraz ziemi ogrodniczej. Kupmy gotową mieszankę kory sosnowej, torfowca i węgla drzewnego. Warto na dnie doniczki zrobić warstwę drenującą. Wykonamy ją ze żwiru lub styropianu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama