Dziewczynka siedzi na miejscu przy oknie w samolocie
Canva.com

Jak przygotować dziecko do podróży samolotem

Podróż lotnicza może być dużym stresem dla naszego dziecka, szczególnie gdy będzie leciało po raz pierwszy. Dlatego warto wcześniej poświęcić trochę czasu i zadbać o komfort psychiczny naszej pociechy. Zebraliśmy sprawdzone porady, dotyczące przygotowania najmłodszych do podróżowania samolotem.
Reklama

Podróż lotnicza na wakacje — dziecko na pokładzie

Po dwóch latach walki z pandemią i związanych z nią ograniczeniami stopniowo wracamy do normalności, w tym do normalnego podróżowania. W tym roku wiele osób planuje zagraniczne wakacje. Szczególną popularnością cieszy się Grecja, a jak wiadomo do Grecji najlepiej podróżować samolotem. Rodzinny urlop to oczywiście wakacje z dziećmi, które nie zawsze dobrze znoszą podniebne eskapady, szczególnie gdy będzie to pierwsza taka wyprawa. Jak zatem przygotować najmłodszych do podróży samolotem?

Jak przygotować dziecko do podróży samolotem

Reklama

Latanie samolotem jest stresujące nie tylko dla dzieci. Wielu dorosłych boi się wejść na pokład maszyny. Dlatego przed pierwszą podróżą lotniczą musimy przygotować nasze pociechy do tego wydarzenia. Przygotować muszą się także rodzice — wyposażyć w kilka drobiazgów oraz uzbroić w masę cierpliwości! 

Rodzinna podróż na wakacje - rodzice z dziećmi siedzą na ławce, obok stoi walizka
Canva.com

Oto lista wskazówek i porad, które pomogą dzieciom i rodzicom przetrwać pierwszą wspólną podróż lotniczą

  1. Oswajaj dziecko z samolotem jako środkiem transportu — w tym celu warto przeglądnąć książki lub czasopisma ze zdjęciami samolotów. Możemy także oglądnąć film w TV lub na YouTube. Świetnym pomysłem jest także wycieczka na lotnisko i pokazanie dziecku samolotów oraz podróżnych na żywo.

  2. Wytłumacz dziecku, jak będzie przebiegała wasza podróż — omów z pociechą kolejne etapy waszej podróży — od pakowania walizek, po wyjazd na lotnisko, odprawę, nadanie bagażu, aż do wejścia na pokład. Podobnie opisz dziecku, jak będzie wyglądała sytuacja po wylądowaniu w punkcie docelowym.

  3. Nie pozwól na nudę — na lotnisku oraz w samolocie dziecko nie może się nudzić. Staraj się zainteresować malucha bieżącymi wydarzeniami (np. obserwacją startujących i lądujących samolotów) oraz książką, grą słowną, zabawą w zgadywanki lub inną ulubioną zabawą pociechy. Dobrym pomysłem są także wszelkie gry (tradycyjne i konsole) oraz oczywiście opowiadanie lub oglądanie bajek. 

  4. Przytulanka — dzieci czują się bezpiecznie, gdy obok siebie mają ulubioną maskotkę. Pamiętaj, aby zabrać ukochaną przytulankę w podróż. Możesz także spróbować kupić dziecku nową zabawkę, aby wzbudzić jego większe zainteresowanie.

  5. Co warto zabrać na pokład — wyposażenie dostosowujemy do wieku naszego dziecka. Na pewno warto wziąć najpotrzebniejsze rzeczy: napoje, posiłki i przekąski — jedzenie i picie dla dzieci nie podlega ograniczeniom pojemności do 100 ml, ale zawartość jest kontrolowana. Bierzemy także zabawki, nawilżane chusteczki i krem, ubranie na zmianę, kocyk, jednorazowe pieluszki (w przypadku małych dzieci). Pamiętajmy, że kosmetyki możemy przewozić na pokładzie jedynie w plastikowych buteleczkach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml. 

    Dzieci w samolocie - chłopcy w czasie podróży lotniczej obserwują widok z okna, piją wodę i bawią się grą
    Canva.com
  6. Szanujemy komfort podróży własny i współpasażerów — trudno wymagać od małych dzieci, aby kilka godzin siedziały w bezruchu. Nie możemy jednak dopuszczać do sytuacji, aby nasza pociecha w znaczącym stopniu uprzykrzała podróż innym pasażerom — krzyczała, biegała, uderzała w siedzenia. Starajmy się tak zająć uwagę naszego dziecka, aby nie miało czasu na niekontrolowane zachowanie.

Wszystkim dzieciom życzymy wspaniałych przeżyć w czasie podróży samolotem, a rodzicom dużo cierpliwości i wyrozumiałości.

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama