Mały salon w bloku z szarą kanapą, drewnianą szafką i lampą podłogową
Canva

Jak umeblować mały pokój w bloku?

Niewielkie pokoje to najtrudniejsze wnętrza do umeblowania, zwłaszcza jeśli znajdują się w bloku. Na małej przestrzeni często trzeba bowiem zmieścić sporo mebli, tworząc pomieszczenie o wielu funkcjach. Jak więc modnie i praktycznie zaaranżować tego typu przestrzeń?
Reklama

Meble do małego pokoju w bloku – cechy

Wbrew pozorom wygląd mebli do niewielkiego pomieszczenia jest bardzo ważny, może bowiem korzystnie wpłynąć na postrzeganie całej przestrzeni.

Jakie więc powinny być meble do niewielkiego wnętrza?

 • Lekkie – sięgnij po nowoczesne sprzęty o przejrzystych liniach i smukłych nóżkach. Dobrze sprawdzą się znane z funkcjonalności meble w stylu skandynawskim oraz wszelkie plecionki. Unikaj za to ciężkich drewnianych szaf i dużych tapicerowanych foteli i kanap.
 • Jasne – ciemne kolory pomniejszą wnętrza, w niewielkich pomieszczeniach tworzą wrażenie ciasnoty i zagracenia. Dlatego do małego pokoju wybierz meble w kolorze białym, szarym albo beżowym. Interesującego charakteru dodasz im łącząc różne faktury i wzory.
 • Wielofunkcyjne – meble łączące w sobie różne funkcje to perfekcyjne rozwiązanie do małego pokoju o różnym przeznaczeniu. Kanapa z funkcją spania czy regał z blatem do pisania pomoże Ci sprawnie zagospodarować dostępną przestrzeń.
Mały pokój z plecionymi fotelami i sofą
Canva

Mały pokój w bloku – jakie meble wybrać?

Reklama

Oto kilka mebli, które pomogą Ci w stworzeniu praktycznej aranżacji w małym pokoju:

 • stoliki z półkami – stoliki kawowe i biurka ze schowkami pozwolą Ci znaleźć miejsce na czasopisma, książki, notesy, dokumenty, albumy ze zdjęciami i mniejsze przedmioty;
 • przeszklone szafki – popularne w tym sezonie meble, które robią furorę wśród trendów w aranżacji kuchni. Sprawdzą się też w małym pokoju, jako meble do przechowywania naczyń.
 • nowoczesne meblościanki – owiane złą sławą meblościanki we współczesnej wersji mogą być ciekawą ozdobą wnętrza. Rozlokujesz na nich książki, sprzęt multimedialny, a nawet naczynia;
 • wiszący fotel-kokon – dekoracja i miejsce do wypoczynku w jednym. Wygląda lżej i zajmuje mniej miejsce od zwykłego fotela, a poza tym jest ciekawym elementem ozdobnym.
 • kanapy ze schowkami – szuflady w kanapach to miejsce na pościel, ale również na ubrania, dokumenty i wszelkie rzeczy, które nie powinny leżeć na wierzchu;
 • półki – świetne zamienniki szafek. Pozwolą zaoszczędzić miejsce, ale mogą być również ciekawą ozdobą ściany.
Mały pokój z bezową kanapą, stolikiem i półkami na ścianie
Canva

Jak urządzić mały pokój dla dorosłych – porady

Reklama

O czym powinnaś pamiętać podczas urządzania małego pokoju w bloku?

 • Wyznacz główny punkt aranżacji – pomoże Ci to zorientować się w przestrzeni i stworzyć spójną kompozycję. Centralnym punktem w pomieszczeniu może być na przykład ściana, pod którą ustawisz kanapę.
 • Nie kupuj zestawów mebli – sprawią, że pokój będzie wyglądał oficjalnie i mało gościnnie.
 • Duże meble ustaw pod ścianami – wolny środek pokoju sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przestronne.
 • Unikaj symetrii – w małym pokoju warto stworzyć swobodną, niezobowiązującą aranżację.
Mały salon z żółtą kanapą pod ścianą z półkami
Unsplash

Dobierając meble do małego wnętrza staraj się pogodzić względy praktyczne z estetycznymi – lekkie, nowoczesne sprzęty wpłyną pozytywnie na atmosferę panującą w pomieszczeniu.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama