Oliwkowa kanapa z poduszkami na tle białej ściany w salonie
Unsplash

Jak ustawić sofę w salonie? 4 pomysły na ciekawe i funkcjonalne ustawienie kanapy

Kanapa to bez dwóch zdań najważniejszy mebel w salonie. Od jej ustawienia zależy zarówno wygląd całej aranżacji, jak i komfort korzystania z pokoju. Przedstawiamy sprawdzone pomysły na ustawienie sofy w salonie.
Reklama

Pomysł 1. Sofa na tle ściany

Najczęściej spotykane ustawienie kanapy. Jest dość oczywiste, pozwala łatwo zbudować aranżację wokół sofy i świetnie sprawdza się w małych pokojach w blokach. Kanapa ustawiona pośrodku ściany jest świetnym punktem wyjścia dla symetrycznej, klasycznej aranżacji. Po obu stronach kanapy lub naprzeciwko możesz ustawić dwa fotele.

Szara sofa na tle ściany z obrazami w salonie
Unsplash

Aranżacji dopełni dekoracja ściany nad kanapą – możesz na przykład okleić ją modną tapetą.

Reklama

Zawieś na niej fotografie, obrazy, plakaty i grafiki. Doskonale sprawdzi się też lustro w ozdobnej ramie, zegar, makrama, sztuczne poroże albo egzotyczny wachlarz.

Pomysł 2. Sofa na środku salonu

Rozwiązanie rekomendowane do przestronnych wnętrz i salonów połączonych z kuchnią. W tym pierwszym przypadku warto sięgnąć po mebel o interesującym kształcie, który będzie punktem centralnym wnętrza. Jeśli zastanawiasz się jaki model wybrać, zajrzyj do naszego poradnika Sofa do salonu – jaką kanapę wybrać w 2022 roku?
Biały narożnik na środku biało-szarego salonu
Unsplash
Reklama

Za pomocą kanapy w łatwy sposób oddzielisz część kuchenną od jadalni. Żeby wzmocnić linię podziału, za kanapą możesz postawić ozdobną szafkę lub konsolę. Ustaw na niej lampę, wazon z kwiatami czy kilka bibelotów. Na blacie możesz też położyć ciekawe czasopisma i ładnie wydane książki.

Pomysł 3. Kanapa pod oknem w salonie

Nieco rzadziej spotykane rozwiązanie, które wiąże się z utrudnionym dostępem do okna. Aby tego uniknąć, pamiętaj, by nie dosuwać mebla do samej szyby – zostaw wystarczająco dużo miejsca, by mógł się tam zmieścić człowiek.

Żółta sofa pod oknem w salonie
Canva

Jeśli zdecydujesz się na ustawienie sofy pod oknem, nie wybieraj dużego i ciężkiego mebla – nieładnie przesłoni szyby i sprawi, że wnętrze wyda się zagracone. Sięgnij raczej po lekkie, nowoczesne kanapy o niewysokich oparciach. Pod oknem możesz też postawić ławkę pokojową lub leżankę.

Pomysł 4. Dwie kanapy w salonie

Kolejne rozwiązanie do przestronnych wnętrz, a także dla osób obdarzonych dużą rodziną lub liczną grupą przyjaciół. Najlepiej zestawić ze sobą dwie identyczne sofy.

Reklama

Możesz ustawić je naprzeciwko siebie – dzięki temu siedzące na niej osoby będą mogły z łatwością rozmawiać i korzystać ze stolika kawowego.

Dwie szare kanapy naprzeciwko siebie w jasnym salonie
Unsplash

Dwie sofy możesz też ustawić prostopadle – w ten sposób staną się zamiennikiem narożnika. Ten wariant dobrze sprawdzi się, jeśli kanapy mają służyć do oglądania telewizji czy grania w gry. Dla lepszego efektu wizualnego warto do nich dobrać ładny fotel.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama