Zapalone znicze w szklanych osłonach ustawione na granitowej płycie grobowca
Canva.com

Jak usunąć wosk z granitu? Prosty sposób na wyczyszczenie grobowca przed i po 1 listopada

Plamy z rozlanego wosku to częsty problem, z którym stykamy się, sprzątając groby przed świętem Wszystkich Świętych. Również po 1 listopada mamy podobne problemy z nagrobkami z granitu. Jak pozbyć się tych zabrudzeń i nie uszkodzić granitowej płyty? Przedstawiamy sposób na bezpieczne usunięcie wosku z granitu.
Reklama

Usuwanie wosku z granitowej płyty

Granit to bardzo elegancki i bardzo odporny kamień, z którego często wykonywane są grobowce. Niestety nawet tak wytrzymały materiał może ulec zniszczenia, a przede wszystkim zabrudzeniu. 

Granit, z którego wykonane są pomniki i płyty nagrobne najczęściej ulega zabrudzeniu woskiem (a dokładniej parafiną), który wylewa się z pękniętych zniczy. Zastygły wosk musimy usunąć z kamienia w odpowiedni sposób, aby nie uszkodzić jego powierzchni i nie postawić trwałego przebarwienia. Przedstawiamy sposób na bezpieczne usunięcie wosku z granitu. 

Jak czyścić rozlany wosk na granitowym nagrobku?

Reklama

Granit to kamień odporny na ciepło, jednak zbieg usuwania wosku lepiej przeprowadzić na zimno. Do wyczyszczenia granitowej płyty z rozlanej parafiny potrzebujemy: drewniany nożyk do masła, 2 ściereczki z mikrofibry, delikatnego płynu do mycia naczyń, ciepłej wody i plastikowa butelka z zamrożoną wodą.

Usuwanie wosku krok po kroku

  1. Przed udaniem się na cmentarz, wlewamy wodę do małej plastikowej butelki i ją zamrażamy.

  2. Przystępujemy do usuwania zabrudzeń z wosku z granitowej płyty. Butelkę z zamrożoną wodą kładziemy na rozlanym wosku, aby go schłodzić. Zostawiamy na kilka minut.

  3. Końcówkę noża do masła wsuwamy po warstwę wosku i delikatnie oddzielamy go od powierzchni płyty. Staramy się oderwać jak największe kawałki. 

  4. Chłodzenie i podważanie wosku kontynuujemy, aż zdejmiemy całe zabrudzenie z płyty. 

  5. Ciepłą wodę mieszamy z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i ściereczką z mikrofibry przemywamy miejsce, gdzie był rozlany wosk. 

  6. Suchą ściereczką z mikrofibry usuwamy resztki wody i polerujemy wszelkie smugi na granicie.

Znicze ustawione na podstawkach ze szkła na granitowym nagrobku
Canva.com

Jak uniknąć plam z wosku na grobowcu?

Stawiając znicze na płycie grobowca, zawsze narażamy się na ryzyko rozlania się gorącego wosku. Dlatego najlepiej, aby nagrobne światła nie stały bezpośrednio na płycie, ale były ustawione na podstawce. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli podstawek pod znicze — w różnych kolorach i fasonach. Jeżeli nie chcemy kupować takich produktów, wystarczy ustawić znicze na szklanej tafli, która tak samo zabezpieczy granit i inne kamienie nagrobkowe przed zaplamieniem. 

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama