Dzieci w przedszkolu leżą w kółku i się uśmiechają.
Canva

Jak wybrać przedszkole dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Przejdź do galerii zdjęć
Zbliża się moment, kiedy trzeba wybrać dziecku przedszkole? Przeglądasz dostępne opcje i nie wiesz, na co się zdecydować? Bez względu na to, czy Twój maluch uczęszczał wcześniej do żłobka, czy po raz pierwszy gdzieś go poślesz — przed Tobą bardzo ważna decyzja. Przedszkole jest nie tylko miejscem, gdzie dziecko będzie spędzać dużo czasu, ale i poznawać świat.
Reklama

Odległość

To wbrew pozorom bardzo ważne kryterium. Nawet najlepsza placówka na nic się nie zda, jeśli dziecko większą część dnia spędzi w drodze do przedszkola i z powrotem. Zabraknie czasu na bycie z rodziną i przebywanie we własnym domu. Chwil na wypoczynek. Co więcej, jeśli dziecko rozchoruje się nagle w przedszkolu, to nie da się go też zbyt szybko odebrać.

Jednym z rozwiązań jest poszukiwanie placówki w pobliżu swojej pracy.

Dziecko w przedszkolu układa klocki.
Canva

Nie tylko zabawa

Przy wyborze przedszkola trzeba zwrócić uwagę na to, że to nie jest już miejsce, gdzie dzieci będą przebywać na czas pracy rodziców.

Reklama

Maluchy uczą się nowych rzeczy i tak naprawdę rozpoczynają oficjalnie swoją edukację.

Warto przejrzeć programy, jakie oferują poszczególne placówki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby nie były zbytnio przeładowane. Dzieci potrzebują też czasu na swobodną zabawę.

Co jest dla Ciebie ważne?

Każde rodzic ma swoje własne kryteria, podejście do różnych sprawa. Zastanów się nad tym, co liczy się dla Ciebie i szukaj takich miejsc, które będą zgodne z Twoimi poglądami. Sprawdź, jakie placówka ma podejście do kar i nagród, posiłków, czy leżakowania.

Czu uważasz, że Twoje dziecko będzie lepiej rozwijać się w grupie mieszanej wiekowo, czy może wiesz, że woli towarzystwo rówieśników? Nad tym też trzeba się zastanowić.

Reklama
Pani bawi się z dziećmi w przedszkolu.
Canva

Posiłki

Jeśli jest to dla Ciebie istotna sprawa, zapoznaj się z menu, zobacz czy podczas posiłków nie podaje się za dużo cukru albo przetworzonych rzeczy.

Sprawdź, czy w przedszkolu jedzenie jest gotowane na miejscu, czy może zamawiany jest katering.

Zapytaj się też, co panie robią, jeśli dziecko nie chce jeść i czy jest to zgodne z Twoim podejściem do posiłków. Jedni rodzice będą woleli zostawić dziecku przestrzeń, inni będą oczekiwać od przedszkolnych opiekunów namawiania do jedzenia.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Jak dzieci spędzają czas w przedszkolu? Zobacz!
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama