Rodzina ze starszą kobietą w czerwony kardiganie w radosnym nastroju siedzi dookoła stołu z białym serwisem obiadowym
Materiał partnera

Jak wybrać serwis obiadowy na co dzień i na specjalne okazje?

Jakość, trwałość, design i użyteczność – to główne cechy, jakie musisz wziąć pod uwagę przy zakupie zastawy stołowej do swojego domu. Na co dokładnie zwracać uwagę? Czym różni się serwis obiadowy codzienny od tego używanego podczas świąt i przyjęć? Wszystkie potrzebne informacje zawarliśmy poniżej. Zachęcamy do lektury!
Reklama

Serwis obiadowy codzienny i na specjalne okazje – co z jakością i trwałością?

Wszystkie elementy wyposażenia kuchennego powinny wyróżniać się niebywałą trwałością, która pozwoli na bezpiecznie użytkowanie ich przez wiele lat. Dotyczy to także zastawy stołowej, bez której trudno byłoby spożywać posiłki, szczególnie obiady. Jakość wykonania jest ważna nie tylko w przypadku naczyń codziennych, mocno eksploatowanych, ale też świątecznych, z których korzystamy zdecydowanie rzadziej.

O ile wybór codziennego serwisu obiadowego nie jest większym problemem, bo ma być on głównie praktyczny, o tyle już serwis obiadowy na przyjęcie, spotkania czy inną okazję wymaga dobrego przemyślenia. Tutaj ważne jest to, by zaopatrzyć się w dostatecznie duży komplet, na przykład na 12 osób.

Reklama

Wówczas mamy pełny zestaw talerzy płaskich, głębokich do zupy oraz mniejszych, deserowych. Do tego dochodzą jeszcze inne naczynia, na przykład salaterki, półmiski i waza z pokrywą. Wszystko jest utrzymane w tej samej stylistyce i pięknie eksponuje potrawy.

Biały stół z zastawą stołową - białym serwisem obiadowym na miętowych podkładkach
Materiał partnera

Kolory i wzory kompletu naczyń – mnóstwo propozycji do wyboru

Wspomnieliśmy już, że talerze używane na co dzień mają nam przede wszystkim dobrze służyć, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie zachwycały designem.

Reklama

Do wyboru są komplety śnieżnobiałe, kolorowe i w mniej lub bardziej wyraziste wzory. Poza tym możemy postawić na naczynia okrągłe, ale i kwadratowe czy o bardziej niestandardowym kształcie.

Wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowej oprawy, toteż warto zadbać o to, by serwis obiadowy przykuwał uwagę i wyróżniał się kolorystyką. Jeśli podczas świąt i przyjęć preferujemy jednolity biały bądź ciemny obrus, wówczas doskonale na jego tle zaprezentuje się na przykład komplet Lubiana Boss turkus o nietypowym odcieniu. Lubiana to polska marka z długą tradycją, a seria Lubiana Boss jest ręcznie malowana przed artystów, więc każda sztuka jest niepowtarzalna.

Reklama

Warto mieć takie talerze w swojej kolekcji.

Zastawa stołowa a mycie zmywarce – co trzeba wiedzieć?

Serwis obiadowy, bez względu na to, czy mówimy o codziennym, czy tym na specjalne okazje, musi być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu. Mowa tutaj oczywiście o jego myciu. Nie każdy lubi tę domową czynność, więc zbawienna okazuje się zmywarka. Niestety niektóre naczynia nie nadają się do mycia mechanicznego – głównie te ze złotymi i srebrnymi zdobieniami. Kąpiel w zmywarce może zakończyć się wówczas przetarciami i stopniowym zanikaniem pięknych wzorów. Jeśli bardzo nam na nich zależy, wybierzmy równie efektowne naczynia, ale dekorowane w inny sposób.

Zawsze sprawdzajmy zalecenia producenta, który jest obowiązany do umieszczenia informacji, czy serwis obiadowy nadaje się do mycia w zmywarce.

Reklama

Musi też oznaczyć, czy można korzystać z niego w kuchence mikrofalowej, co będzie cenną wskazówką dla wielu osób. Nie mamy wątpliwości, że w przypadku naczyń codziennych praktyczniejsze będą te, które można bez problemu włożyć zarówno do zmywarki, jak i do mikrofalówki. Jeśli zaś chodzi o świąteczną zastawę, to od czasu do czasu można umyć ją ręcznie.

Podsumowując, jest wiele aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu serwisu obiadowego. Nasze wskazówki były pomocne? Nie czekaj i wybierz się na zakupy. A jeśli wybierzesz turkusowy komplet Lubiana Boss, możesz mieć pewność, że to inwestycja na lata.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama