Jak wyprać koc, aby go nie zniszczyć?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jak wyprać koc z mikrofibry?
Koc wykonany z mikrofibry zawsze będzie kocem o wyższych wymaganiach niżeli ten bawełniany czy nawet wełniany. Jeśli chcesz, by zdołał on zachować naturalne dobre dla niego własności, unikaj używania go z wysokimi temperaturami i pierz go zawsze w chłodnej lub tylko naprawdę lekko ciepłej wodzie, o temperaturze wynoszącej maksymalnie 30 stopni C. Tutaj naprawdę nie ma co ryzykować, albowiem zastosowanie cieplejszej wody, a już tym bardziej tej gorącej, może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia struktury materiału, która z przyjemnie puszystej i miękkiej stanie się szorstka i mało zadowalająca w dotyku. Ponadto wraz z mikrofibrą używaj delikatnych detergentów. Wybieraj te naturalne, w których nie będzie agresywnej chemii, umiejącej zaszkodzić delikatnym włóknom.
Jak wyprać koc z poliestru?
Zdecydowanie łatwiej dba się o koc do domu wykonany z poliestru, który z uwagi na swoje sztuczne pochodzenie ma zapewnione pewne dodatkowe właściwości pozwalające mu przetrwać nawet w tych cięższych warunkach. Poliester zawsze może być czyszczony w pralce. Ponadto w jego przypadku nie trzeba aż tak bardzo pilnować niższej temperatury, albowiem większość poliestrowych koców nadaje się do tego, by prać w je w temperaturze o wysokości nawet do 60 stopni C (sprawdź to jednak na ulotce dołączonej do koca). Materiał spokojnie może być czyszczony ręcznie, suszony w suszarkach oraz prasowany.
Właśnie te właściwości poliestru sprawiają, że jest on niezwykle wygodnym materiałem w użyciu.
Wszystko to, co najważniejsze, zostało już powiedziane, więc nie pozostaje ci nic innego, jak tylko przyłożyć się do zadbania o wszystkie posiadane koce do domu. Zacznij po prostu traktować je z należytym szacunkiem. Dbaj o to, na co sam wydałeś ciężko zarabiane pieniądze.